Kako nam je Salma Hajek dokazala da ne treba da se plašimo prirodne lepote

U šestoj deceniji života, Salma Hajek je jedna od najprivlačnijih žena današnjice, a mediji su je nedavno učvstili na tronu “kraljice prirodnog izgleda”. Iako na crvenom tepihu izgleda kao da ni dan nije ostarila od, na primer, vamp(irske) striptizete u hororu “Od sumraka do svitanja”, lepa glumica meksičkog porekla ponekad izađe iz kozmetičke bajke.

Ovoga puta nas je počastila serijom naročitih fotografijama na Instagramu. Pozirala je bez trunke šminke i ponosno pokazala sede vlasi u svojoj tamnoj kosi. “Bela kosa mudrosti”, napisala je na tri jezika, engleskom, francuskom i španskom. Obožavaoci su je nagradili sa više od 430.000 lajkova. Nešto ranije, Salma je pokazala izdanje “pre i posle”, kako izgleda proseda i bez šminke, a kako kada se ofarba i isfenira. Lajkovalo ju je još više, oko 470.000 pratilaca.

Objašnjavajući zašto ne krije godine, 54-godišnja zvezda je nedavno, u jednom intervjuu, priznala da u mladosti nije imala dovoljno samopouzdanja, da nije znala kako da voli sebe. – Kada se pogledam u tridesetima ili u četrdesetima, vidim prelepu ženu, ali u tim godinama to nisam mislila. Bila sam previše samokritična – izjavila je Salma Hajek. 

Njena kućna izdanja bacila su u delirijum i medije i fanove, poslužila za ocenu da joj prirodan izgled “nimalo ne umanjuje lepotu” te da bismo “sve trebale da sledimo njen primer”. U ženskom rodu. Muški se ne pominje, tako da ne znamo koliko bi, od onih skoro pola miliona lajkova prirodne (i slavne) Hajekove, bilo isto toliko oduševljeno da bez šminke i sa izrastkom u kosi gleda žene u sopstvenoj okolini: prijateljice, koleginice, supruge, devojke, majke, ćerke, komšinice…

Setimo se kako je internetska zajednica reagovala kada je prošle godine Kijanu Rivs konačno predstavio svoju dugogodišnju devojku. Aleksandra Grant je vizuelna umetnica iz Los Anđelesa koja ispituje jezik i pisane tekstove kroz slikanje, crtež, skulpturu, video. Međutim, kritičko oko javnosti se zaustavilo na njenoj dugoj, potpuno sedoj kosi. Ne na njenim dostignućima, niti na činjenici da je poznati glumac izgledao srećnije nego ikada. Njoj se zameralo što je suviše prirodna.

Prosedim ili čak belokosim muškarcima je u nekim zapadnim kulturama dodeljen dostojanstven nadimak “srebrna lisica”. Za žene u istom izdanju nema naročitog izraza, pa se mašta slobodno razigra u raznim derivatima starice: zbabila se, omatorila, ofucala, sve do brige za mentalno zdravlje nenašminkane i neofarbane žene, jer se, eto, zapustila, ne brine o sebi, mora da je nešto muči. Dok će Salmi Hajek lajkovati objavu da su joj najdraži dani bez šminke i drugih boja jer se tada “oseća sveže”, dotle će se anonimnoj ženi doturati broj telefona dobrog psihijatra, ne bi li joj povratio želju za životom – u prvom frizerskom salonu.

Osim nekadašnjih fatalnih žena, koje danas promovišu dečački ošišanu, belu frizuru – padaju nam na pamet Džejmi Li Kertis ili Glen Klouz – seda kosa na ženskoj glavi uglavnom nije dobrodošla. To nije slučaj sa muškim zvezdama. Štaviše, godine na glavi skoro svima, od Džordža Klunija do Ričarda Gira, dodaju na šarmu zavodnika.

Treba imati mnogo hrabrosti pa biti ono što je, recimo, Meri Bird u Velikoj Britaniji. Poznajemo je kao profesorku sa Kembridža koja nam u BBC-jevim dokumentarcima sa velikom strašću otkriva tajne starih Grka i Rimljana, naročito njihovih žena. Duga seda kosa joj je zaštitni znak. Kada je gostovala u BBC-jevoj emisiji “Vreme za pitanja”, gledaoci su je zasuli uvredama na račun stilskog izbora. Da stvar bude zanimljivija, oko istoričarke su se suočili i psiholozi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mary Beard (@wmarybeard)

– Zašto su žene sa dugom, prirodno sedom kosom toliko na meti kritike i mržnje? – zapitala se Anuška Grous putem Guardiana, koja je u 42. godini i sama potpuno seda. Ona je istraživala temu kroz izraze koji se daju ženama kad se odluče za prirodan izgled. “Veštica” je jedan od najčešćih. – Da li se takve žene optužuju da pate što, navodno, više nisu predmet seksualne želje, pa se okreću protiv sveta i ostatak života provode snujući zlo ljudima koji ih izbegavaju? – pita se psiholog i objašnjava: 

Duga kosa se obično poistovećuje sa neobuzdanom seksualnošću, dok je seda kosa povezana sa njenim prolaskom. Zato je seda kosa na ženi za neke ljude previše – zaključuje Grous. Meri Bird je mnoge zvanične lekcije iz istorije pretvorila u obične mitove. Često je zovu u medijske polemike i napadaju zbog stavova, ali najgore komentare na svom blogu dobija povodom fizičkog izgleda. – Mizoginija je ovde zaista zapanjujuća – odgovorila je jednom prilikom. – Bilo bi sasvim dovoljno da se mnoge žene sklone iz javnosti i iz političke rasprave, naročito zato što se sve ionako pojavljuje na Guglu – zaključila je istoričarka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mary Beard (@wmarybeard)

Novinarka Kristina Odon je sa ljubavlju opisala sedu kosu Birdove, “divlju kao kod veštice”, ali joj je poručila da nabavi deblju kožu: „Hajde, Meri. Žene u javnim arenama dobijaju puno oštrih kritika – to se uvek dešava. Ako Meri nema stomak za to, neka se drži predavanja studentima – zaključila je u britanskom Telegraphu. Na sreću, postoji anonimna publika kojoj se dopada i ono što istoričarka radi i kako izgleda. – Priznajem da uživam u raspravi o izgledu Meri Bird najviše zato što ga obožavam. Volim njenu dugu, zamšenu sedu kosu. Njena pojava pokazuje srednji prst ideji da mi žene, pa i muškarci, moramo da izgledamo doterano ako želimo da nas poštuju – presudila je jedna čitateljka Guardiana.  

Tekst: Milica Đorđević

Foto: Profimedia