Kapoteove žene: Uzbudljiva priča o mračnoj strani popularnog njujorškog pisca uskoro dobija seriju

I Iako se probio u krug trendi pisaca, sve do sredine sedamdesetih godina 20. veka, Truman Kapote se računao u laku šalu američke književnosti. Još uvek ležeći na lovorikama koje je zaradio kao scenarista filmova Doručka kod Tifanija i Hladnokrvno, bonvivan bez dlake na jeziku izobličio se u karikaturu koja je više pristajala njujorškim tabloidima nego soareu u Pariskoj reviji.

Načet drogom i alkoholom, a dokrajčen samoubistvom majke, Kapote već celu deceniju nije objavio ništa od stvarnog značaja. I javnost i izdavači su već izgubili strpljenje slušajući njegova obećanja da će im predati najkapotijevski od svih svojih romana, pod nazivom Uslišene molitve, i u njemu otkriti najdublje tajne američkog visokog društva. Naime, znalo se da je Kapote bio intimni prijatelj s nekolicinom žena iz vrha njujorške aristokratije. Kako ih je jezgrovito opisao, iako nisu sve bile odgajane u bogatstvu, sve su bile rođene da budu bogate.

Moje labudice, nazivao je on te lepe, elegantne, uticajne, odlično udate, ekstravagantne, a u braku nesrećne žene, povezane složenom mrežom odnosa. Barbara Pejli, Glorija Ginis, Marela Anjeli, Slim Hejvord, Pamela Čerčil, Lusi Gest i Li Radzivil uvele su ga u svet o kakvom je mogao samo da sanja. S njima je išao na lude žurke, krstario na luksuznim jahtama, putovao svetom. Njihovi muževi zbog toga nisu bili ljubomorni jer se znalo da Truman Kapote žudi samo za muškarcima. U druženjima sa svojim glamuroznim muzama on je doznavao mnoge mračne tajne koji su svaki čas mogli izbiti u skandale. A pošto je ujedno bio i pisac u stvaralačkoj krizi, koji je žarko želeo da se i sam uspne na društvenoj lestvici, prijateljstvo je lako bacio pod noge.

Labudice su se pred njim međusobno ogovarale, prepričavale mu najintimnije detalje iz svojih života, a on je sve pažljivo beležio. U glavi mu se već rađao roman koji je video kao krunu svog opusa. Smislio mu je i naslov, Uslišene molitve, ali ga nije dovršio. 

Godine 1975, prvo poglavlje se pojavilo u magazinu Esquire pod naslovom La Cote Baskue, 1965” (restoran u Njujorku gde su se njegove moćne drugarice okupljale na ručku). Knjigu je opisao kao oružje časopisu People: – Tu je drška, okidač, cev i, konačno, metak. A kada taj metak bude ispaljen iz pištolja, izaći će brzinom i snagom kakvu nikada niste videli – bam! Nesrećne žrtve ove pucnjave bile su njegove najbliže prijateljice. Priča je ismevala poslove njihovih muževa i njih same, njihovu sujetu i tugu, pa su tako sve one izgledale smešno. Posledice nedovršenog romana – objavljene tek nakon njegove smrti 1984, od bolesti jetre – sada su predmet nove sezone serije Prevara, sa podnaslovom Kapoteove žene, u režiji Gasa Van Senta. 

Ostatak teksta pročitajte u martovskom izdanju magazina Grazia.

Tekst: Milica Đorđević

Foto: Profimedia

 

Politika kolačića

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.