Unuka Džeki Kenedi mnogo je više od lepog lica

Iako Rouz Kenedi Šlosberg ima tek 32 godine i ulazi u društvenu arenu na sporedna vrata, frapantna sličnost sa bakom – mnogo veća od fizičke – nagoveštava da će baš ona biti novo lice čuvene političke dinastije

Jednom je majstor satire, Efraim Kišon, napisao da su izbori u Americi neka vrsta javne ankete sa ciljem da se utvrdi, koji od dvojice kandidata više liči na Džona F. Kenedija. U trenutku kada mnogim moćnim državama upravljaju vremešni političari – straučnjaci tvrde, to je zato što su i birači sve stariji – njihovi oponenti se zalažu za “svežu krv”.

Amerika je suočena sa najvećim takvim izazovom. Koji god kandidat pobedio, biće najstariji od svih predsednika države do sada. U traženju novog političkog kursa, zanimljiv je jedan paradoks – da se nostalgično prizivaju liderske legende. Pošto oni obično nisu više među živima, veličaju se njihovi potomci, kao simboli povratka  “zlatnih vremena”. SAD je u tome najblistaviji primer, ali je daleko od toga da je jedini.  

Kada se visoki, zgodni, 27-godišnji Džek Buvije Kenedi Šlosberg pojavio sa majkom Karolinom na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji i podržao  Džoa Bajdena za predsednika SAD, Twitter se srušio od oduševljenja. – Teme (inaguracionog) govora mog dede – hrabrost, jedinstvo i patriotizam – danas su jednako važne kao 1960. godine. Potreban nam je vođa koji veruje da najbolji američki dani tek dolaze – zaključio je jedini unuk čuvenog američkog predsednika.

Međutim, navijači na društvenim mrežama najviše su primećivali Šlosbergovu sličnost sa Džonom Kenedijem mlađim, sinom kojeg je JFK imao sa ništa manje popularnom suprugom Žaklinom.

Porodica Kenedi ne prestaje da opčinjava generacije, i to ne samo Amerikanca. Njihov uticaj u politici prenosi se s kolena na koleno još od rodonačelnika, Džozefa i Rouz, tako da se smatraju nekom vrstom plemstva u SAD. JFK je postao 35. predsednik. Njegova braća Robert i Edvard bili su istaknuti senatori. Svi članovi imaju rezervisano mesto na Univerzitetu Harvard, gde su osnovali fakultet političkih nauka. I, svi su tradicionalno verni istoj stranci, Demokratskoj. Ali, nalik pravim kraljevskim dinastijama, i ovu su potresali skandali i tragedije, koje su im umalo zatrle ime i rodile tezu o „prokletstvu Kenedijevih“

. Karolina je jedino preživelo od četvoro dece Džona i Žakline. Udala se za dizajnera Edvina Šlosberga 1986, a bila je ambasadorka u Japanu tokom Obaminog mandata. Njeni potomci, Džek, Rouz i Tatjana, sada krče put svuda, od umetnosti i medija. Ulaze i u politiku, za sada na sporedna vrata. Mnogi Amerikanci se nadaju da na tome neće ostati. Tridesetdvogodišnja Rouz je najstarija unuka JFK-a, ali godine nisu ono što privlači sunarodnike, kao ni to što se probija u svet filma na  nekonvencionalan način. Od svih Kenedijevih, ona najviše –  zapravo frapantno – liči na svoju baku Žaklinu. Prva dama Amerike je unela mnoge novine u ovu ulogu, ali je tek drugim brakom, sa grčkim milionerom Aristotelom Onazisom, zaradila prepoznatljiv nadimak u pop kulturi – Džeki O.

Baka se vratila na ovaj svet kroz unuku, koja sa njom deli mnogo više od toplih smeđih očiju i nežnog osmeha. Velika Džeki je preuzela vaspitanje male Rouz od prvog dana. Čak joj je ime dala po svekrvi, iako se zna da se sa matrijarhom Kenedijevih nikada nije slagala. – Stari slepi miš ima 100 godina, zato joj ukažimo malo poštovanja – objasnila je. Unuka je stanovala u elitnom delu Njujorka, u komšiluku Ujedninjenih nacija i, naravno, bake. Pripremajući je za naslednicu, Džeki je najstarije unuče svakodnevno vodila na igrališta, u muzeje…

Jednom ju je, u autobusu punom dece, pratila na školski izlet. Kud god bi išle, Rouz bi trčala uokolo kao luda, pa su je prozvali „detetom iz pakla”. – Podsetila me je na Džeki kada je bila mlada. Bistra i vrlo nezavisna – sećao se porodični prijatelj Džon Galbrajt. Ne čudi što je Rouz završila na Harvardu, ali ni to, da je odabrala studije engleske književnosti, budući da je baka poslednjih godina života u Njujorku radila kao urednica knjiga. Takođe, unuka je već u ranim dvadesetima pokazala veliko zanimanje za modu i u isto vreme ušla u porodični “posao”: 2008. je učestvovala u kampanji Baraka Obame i podstakla ambicije svoje majke Karoline za Senat. Odeću i izgled lako je uporediti sa stilom Džeki O, ali je Rouz nasledila i njenu odvažnu ličnost. Danas “prva unuka” ima 32 godine i privlači pažnju kroz angažovanu veb seriju koju je napravila pod nazivom End Times Girls Club. Emisija prikazuje dve mlade žene koje dele savete o životu posle apokalipse. I, stvara priličnu galamu. – Mislila sam da bi bilo zanimljivo napraviti svet u kojem devojke preživljavaju, a da ne moraju da se odreknu toga da i dalje budu slatke – objasnila je Rouz ideju serije.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kennedy Fan (@jfk.kennedy_)

Ženski stav sa stilom? I to zvuči kao nešto što bi radila njena baka. Reč je o dijalozima prepunim duhovitosti bez napora, što takođe upućuje na oštar um Džeki O. Čak ni njen suprug nije bio siguran kada je ironična. Rouz predstavlja i kreativnu stranu porodice. Završila je i umetnički Tiš koledž na Njujorškom univerzitetu, u odboru je Kenedijevog centra za scenske umetnosti. Iako se proslavila na Internetu, Rouz slabo koristi društvene mreže. Kao i Džeki, voli da čuva privatni život. Propušta mnoge događaje na crvenom tepihu, što podseća na davne reči njene bake: “Nikada nisam želela slavu. Upravo sam postala Kenedi”.

– Rouz je vođa čopora. Njeno mišljenje se sluša. U mnogim apektima, ona je budućnost klana – izjavio je dobar poznavalac ove porodice, Artur M. Šlezinger mlađi. Iako pažljivo dozira pojavljivanja u javnosti, Rouz Kenedi Šlosberg su početno vaspitanje, snažna volja i sličnost sa Džeki O. nesumnjivo učinili novim licem Kenedijevih. 

Nepoznata Žaklina

Iako je Žaklina Kenedi Onazis privlačila pažnju celog sveta više od pola veka, ni njeni najveći obožavaoci dugo nisu znali ove činjenice.  

1. Bila je pripravnica u Vogue jedan dan: urednik ju je nagovorio da da otkaz, smatrajući da će se tako lakše udati. Imala je 22. godine, što nije smetalo redakciji Washington Times Heralda da je primi kao recepcionerku. Dogurala je do fotoreportera.

2. Kada je postala prva dama, otvorila je školu unutar Bele kuće. Obrazovanje je smatrala jednim od najvažnijih stvari za svoju decu, pa je ceo treći sprat najpre pretvorila u obdanište, potom u učionice.

3. Bila je urednica autobiografije Majkla Džeksona “Moonwalk”, jer je kao saradnica u izdavačkoj kući Dabldej radila upravo na autobiografijama.

4. Jedina je prva dama koja je osvojila Emi: 1962. godine, zahvaljujući sklonosti za redizajn unutrašnjosti Bele kuće, prva dama je zamoljena da bude vodič ekipi CBS News. Film je pogledalo 56 miliona ljudi, što je bilo dovoljno da osvoji nagradu u oblasti TV stvaralaštva.

5. Njen čuveni ružičasti Chanel kostim najpre je postao simbol nove američke žene, potom tragičnog dana u američkoj istoriji. Posle atentata je odbila da ga svuče iako je bio sav u krvi njenog muža, jer je želela da ceo svet vidi šta se dogodilo.  

Tekst: Milica Đorđević

Foto: Profimedia