Da li bi trebalo da koristimo prošlogodišnju kremu za sunčanje?

Mnogi od nas, prilikom spremanja za odmor, more, plažu ili bazen posegnu za starom tubom kreme za sunčanje koja je ostala od prošle sezone. Ali da li je to bezbedno? Da li prošlogodišnja krema za sunčanje još uvek štiti našu kožu onako kako bi trebalo?

Kreme za sunčanje imaju rok trajanja

Baš kao i svi kozmetički proizvodi, kreme za sunčanje imaju rok trajanja, koji obično iznosi oko 2 do 3 godine od datuma proizvodnje. Međutim, ako je krema otvorena i korišćena prethodnog leta, preporučuje se oprez. UV filteri i drugi sastojci vremenom gube efikasnost, posebno ako je krema bila izložena visokim temperaturama, svetlosti ili pesku.

Šta se dešava kad krema “istroši” svoju moć?

Kad krema za sunčanje više ne pruža zaštitu na nivou SPF-a koji piše na pakovanju, koža postaje izloženija opekotinama, ubrzanom starenju, pa i riziku od raka kože. Fizički filteri (poput cink oksida i titanijum-dioksida) su stabilniji, ali hemijski filteri mogu se razgraditi ili oksidisati, posebno ako nisu pravilno skladišteni.

Kako da znate da je krema neupotrebljiva?

Evo nekoliko znakova da bi trebalo da bacite prošlogodišnju kremu:

  • Promenila je miris (postao je užegao ili neobičan)
  • Tekstura je razdvojena, vodenasta ili grudvasta
  • Promenila je boju
  • Pakovanje je oštećeno
  • Rok trajanja je istekao (proverite simbol otvorene teglice sa brojem meseci, npr. “12M” znači 12 meseci nakon otvaranja)

Kako pravilno čuvati kremu za sunčanje?

  • Držite je na hladnom, tamnom mestu, daleko od direktnog sunca
  • Ne ostavljajte je u kolima na +35°C
  • Posle upotrebe, dobro zatvorite poklopac

Možete koristiti prošlogodišnju kremu samo ako nije promenila izgled, miris ili teksturu i ako nije istekao rok trajanja. Ipak, dermatolozi se slažu – kada je u pitanju zaštita kože, bolje je biti siguran nego žaliti. Investicija u novu kremu za sunčanje je mala cena za zdravu i zaštićenu kožu.

Foto: Pexels

Politika kolačića

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.