Kako da vam koža uvek bude hidrirana: Šta su to ovlaživači, okluzivi i emolijensi?

Priča o značaju hidratacije već je toliko puta bila na dnevnom redu da nam se čini kako smo apsolvirali temu. Ali, da li je baš tako? Naravno da nije, jer smo skloni da nešto pročitamo i u trenu kao “upijemo”, a sutra već nastavimo po ustaljenoj praksi. Na primer, odlično znamo koliko je organizmu voda neophodna i da je potrebno bar dve litre dnevno da unesmo tečnosti, pre svega vode, ali da li to činimo? Upravo iz tih razloga je potrebno ponavljati gradivo.

Kada je reč o lepoti, u krajnjoj liniji i zdravlju, hidratacija je ključ, jer koža koja zateže, pecka, svrbi, ljuspa se, bez sjaja je, sklona crvenilu, bubuljicama i sličnim neželjenim reakcijama ne može biti lepa, niti možemo biti zadovoljni. Zato je važno sebe preslišati i videti da li se prema svom licu i telu fer odnosimo, odnosno da li koži posvećujemo pažnju koju zaslužuje.

Svakodnevna nega treba da uključuje hidratantne proizvode koji sadrže:

1. Ovlaživače – materije koje vezuju vodu u spoljni sloj kože, poput hijaluronske kiseline i glicerina. Najbolje je kad se koriste u kombinaciji.

2. Okluzive – ulja i voskovi koji formiraju film na koži i fizički blokiraju gubitak vode, a najefikasniji među njima su pčelinji vosak, mineralno ulje i petrolatum.

3. Emolijensemasne kiseline, ceramidi i skvalan, koji pomažu u osnaživanju barijere kože, što dovodi do ukupnog poboljšanja teksture i izgleda kože.

Pored adekvatnih krema, seruma i ostalih preparata koji sadrže pomenute sastojke, važno je da znate još neke činjenice.

DEHIDRIRANA KOŽA NIJE ISTO ŠTO I SUVA

Mnogi poistovećuju suvu i dehidriranu kožu, a razlika je ogromna. Kod suve kože žlezde slabije luče masnoću, dok dehidriranoj koži nedostaje voda, a ne masnoća. Posledice suve kože su perutanje i grubost, dok dehidrirana gubi elastičnost.

KOŽI PRIJA MLAKA VODA

Mnogi uživaju da se tuširaju toplom vodom jer nas opušta i čini nam se da je i naša koža voli. Naprotiv, sigurno ste primetili kako se blago zacrveni, što je signal za uzbunu, odnosno ona se na taj način brani, jer topla voda podstiče gubitak vode iz epiderma. Najbolje je primeniti taktiku toplo-hladno tj. mlako.

BIRAJTE BLAGE ČISTAČE

Mnogi proizvodi sadrže sastojke popu alfa-hidroksi, salicilne i glikolne kiseline koji naizgled čine dobro, posebno masnoj koži sklonoj akanama, a u stvari uklanjaju prirodne hidratantne faktore i ulja, što isušuje epiderm. Zato se najbolje opredelite za neki blagi preparat, najbolje medicinski.

KREMU NANOSITE NA VLAŽNU KOŽU

Posle tuširanja nanesite hidratantnu kremu ili mleko na još vlažnu kožu. Tako ćete joj pružiti neophodnu vlagu, a ujedno zadržati vodu u njoj. Nemojte biti lenji, to je samo nekoliko minuta duže zadržavanje u kupatilu, jer morate sačekati da kože upije kremu i bude suva.

OSVEŽAVAJTE KOŽU TERMALNO VODOM

Termalna voda uglavnom sadrži kombinaciju minerala koji blagotvorno deluju na kožu – hidriraju i smanjuju mogućnost pojave bilo kakve iritacije kože. Naročito je praktična i korisna tokom letnjih dana kada se više znojimo.

Fotografije: Pexels