10 načina da pomognete suvoj koži namirnicama iz kuhinje

U redu, znamo da probleme sa kožom treba da rešava neko ko kožu najbolje poznaje, odnosno dermatolog, ali kada govorimo o prirodnoj nezi koja se oslanja na sastojke koje možemo da pronađemo u svojoj kuhinji, tu već imamo neku slobodu da stvari uradimo na svoju ruku. Mislim, šta može da krene po zlu ukoliko s vremena na vreme kožu počastimo maskom od avokada?! (Nadam se ništa!)

Iako suvu kožu kao tip kože ne možemo promeniti jer je najčešće nešto što “dobijamo” genetski, to ne znači da ne možemo da poboljšamo njeno stanje adekvatnom negom koja, pogađate, ponekad zaista može da bude prirodna i ručno spravljena – i kada to kažem, mislim na to da mi, svojim rukama i od svojih namirnica napravimo osvežavajuće maske, pilinge ili sredstva za čišćenje lica.

Zato, ukoliko i vi sa dolaskom toplijih dana tražite inspiraciju za osvežavanje i oporavak kože nakon zime, u nastavku otkrijte savete i recepte za najukusniju negu do sada!

Maslinovo ulje kao prirodno sredstvo za čišćenje i hidrataciju

Maslinovo ulje je jedno od najboljih prirodnih ulja za negu kože koje se koristi kako za hidrataciju, tako i za čišćenje lica – preporučuju ga čak i stručnjaci! Dovoljno je da utrljate ulje, a zatim na lice stavite pamučnu maramicu koju ste nakvasili (i iscedili) toplom vodom. Nakon što se maramica ohladi, uklonite njome višak ulja. Osim što neguje, maslinovo ulje i čisti, pritom ne uklanjajući prirodna ulja vaše kože. 

Avokado umesto maske za lice

Ukoliko pomešate pola avokada sa kašičicom maslinovog ulja i, opciono, kašikom meda ukoliko imate baš suvu kožu, dobićete odličnu masku koja će joj pružiti dodatnu negu. Nanesite masku na lice, ostavite je da odstoji 15-20 minuta, a onda je isperite. Za dodatnu dozu hidratacije, nakon maske nanesite svoju omiljenu hidratantnu kremu. 

Piling od maslinovog ulja i šećera

Ljubiteljima prirodne nege jako će se dopasti ovaj DIY hidratantni piling! Sve što je potrebno da uradite jeste da pomešate pola šolje šećera sa dve kašike maslinovog ulja, a opciono možete dodati i neko esencijalno ulje kao što je lavandino koje fenomenalno miriše i pritom opušta. Nežno umasirajte piling u kožu, isperite i dodatno nahranite kožu omiljenim losionom za negu. 

Kupka sa ovsenim pahuljicama

Kako stručnjaci kažu, dodavanjem šolje ovsenih pahuljica u toplu kupku možete da doprinesete rehidrataciji suve kože. Vredi pokušati! 

Maska za lice od ovsenih pahuljica i meda

Ovsene pahuljice možete koristiti i za pravljenje maski za lice ili pilinga. Dve kašike ovsenih pahuljica pomešajte sa jednom kašikom meda i malo vode. Smesu umasirajte u kožu i isperite odmah, ukoliko želite piling, ili nakon 15 do 20 minuta, ukoliko želite hranljivu, hidratantnu masku. 

Kokosovo ulje kao krema za hidrataciju

Neki kažu da kokosovo ulje nije dobro za lice jer zatvara pore, ali za negu suve kože ruku ili stopala, sasvim je u redu. Kada stoji na sobnoj temperaturi, kokosovo ulje postaje mekše i lakše za korišćenje i savetujemo vam da ga nanesete pre spavanja. Nakon nanošenja ulja, obujte čarape, odnosno stavite rukavice, kako biste nahranili kožu tokom noći. 

Kupka sa prirodnim uljima 

Prirodna ulja su odlična da svojoj koži vratite vlažnost i ojačate njenu zaštitnu barijeru, naročito nakon isušivanja previše toplom vodom i agresivnim sapunima. Pored maslinovog i kokosovog ulja, možete koristiti i ulje jojobe, argana ili avokada. Nakon kupanja, na još uvek vlažnu kožu nanesite malu količinu ulja kako bi vaša koža bila negovana i meka. 

Mleko za umirivanje iritirane kože

Mleko ima antiupalna svojstva zbog čega je odlično za negu suve, iritirane kože koja svrbi, a zahvaljujući mlečnoj kiselini, predstavlja odličan blagi piling. Savetujemo da isprobate obloge od mleka i to tako što ćete pamučnu tkaninu ili peškir potopiti u hladno mleko, a onda staviti na suvo “mesto”. Neka obloga odstoji 5 do 10 minuta. Imajte na umu da mlečna kiselina može da izazove peckanje na ispucaloj koži, zato ove obloge koristite pažljivo. 

Piling od voća

Ananas, papaja i bundeva vam mogu poslužiti kao prirodan piling jer su voćni enzimi odlični za negu suve kože, naročito nakon zimskog perioda. Stručnjaci za negu kože savetuju da voćne pilinge koristite do dva puta nedeljno jer je kao u svemu, i ovde važna umerenost. 

Aloe Vera za suvu kožu

Iako aloe veru najčešće koristimo za oporavak kože koja je izgorela na suncu, ona se zapravo može koristiti i za negu suve kože, odnosno smanjenje crvenila i iritacija. Ipak, imajte na umu da su neki ljudi alergični na aloe veru, pa pre nego što nanesete njen gel na veću površinu kože, testirajte ga na unutrašnjoj strani ručnog zgloba. 

I još: 

  • Neka hidratacija bude vaša svakodnevna rutina. Čim izađete iz kade, počastite svoju kožu bogatom, hranljivom kremom. 
  • Razvijte navike koje će prijati vašoj koži. Na primer, izbegavajte tuširanje izuzetno toplom vodom i agresivnim sredstvima. 
  • Nemojte izlagati kožu jakim hemikalijama, kao što su alkohol ili jabukovo sirće. 
  • Pijte mnogo, ali zaista mnogo vode. Hidratacija iznutra je jednako važna. 
  • Oblačite se u skladu sa vremenom kako biste zaštitili kožu, a tokom letnjih meseci obavezno nosite kremu sa zaštitnim faktorom. 

Tekst: Ivana Tomić

Fotografije: Shutterstock