Sve o parfimisanoj kozmetici – da li je istina da ubrzava starenje

Zašto je bolje odbiti „aromatična“ sredstva?

Mirisi se koriste kako bi kozmetici dali prijatnu aromu ili, obrnuto, maskirali neprijatan miris aktivnih materija. Međutim, nisu svi korisni za kožu. Većina ovih mirisa može izazvati alergijsku reakciju i upalu, a uz duže korišćenje, ozbiljnije posledice.

Neke komponente mirisa deluju poput tempirane bombe: koža izgleda fino i ne reaguje na kozmetički proizvod, dok se štetne materije nakupljaju u dubokim slojevima epitela. To dovodi do poremećaja procesa proizvodnje kolagena i smanjenja sposobnosti regeneracije. Nepotrebno je reći da takve promene dovode do suve kože, gubitka njene elastičnosti i preuranjenim nastankom bora. Mirisi su prirodni i sintetički, a obe vrste su opasne za kožu.

Esencijalna ulja se koriste kao prirodni mirisi koji mogu izazvati iritaciju i jaku alergijsku reakciju. Oni se mogu naći u sastavu i obeleženi su INCI oznakom (International Nomenclature of Cosemetic Ingredients). Ovo je međunarodna nomenklatura koja ukazuje na potencijalnu opasnost sastojka za osobe sa alergijama. Sintetički mirisi identični su prirodnim mirisima koji takođe nemaju najpovoljnije dejstvo na stanje kože. Nekima od njih je čak zabranjena upotreba u nekim zemljama Evrope jer mogu izazvati snažnu alergijsku reakciju. U kozmetici se mogu naći pod sledećim imenima: Izoeugenol, Geraniol, Majantol, Eugenol, Kumarin, Citronellol i Cinnamal. Ako se jedno od ovih imena pojavi u sastavu, bolje je potražiti drugi proizvod, tako da tada neće biti neprijatnih iznenađenja. Proizvođači često izbegavaju spominjanje određenih naziva u proizvodu, koristeći nejasne formulacije mirisa i parfema.

Nije dovoljno samo pomirisati proizvod. Usput, ni sam natpis  “fragrance-free” ne znači da je proizvod u potpunosti bez bilo kakvih mirisa, stoga najbolje je da proverite sastav.