6 načina na koje toplo vreme može uticati na vaše hormone

I šta da uradite povodom toga

Kada razmišljamo o uticaju vrućine na telo, obično pomislimo na znojenje, osipe ili nemirne noći. Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da visoke temperature mogu ozbiljno da poremete i hormonalnu ravnotežu. Promene koje se dešavaju u telu tokom vrućina utiču na sve – od nivoa stresa i kvaliteta sna, do menstrualnog ciklusa i imunog sistema.

U nastavku otkrivamo šest ključnih načina na koje vruće vreme utiče na hormone – i kako sebi možete pomoći.

1. Povećan nivo stresa (kortizola)

Tokom velikih vrućina, telo mora da radi više kako bi se rashladilo, što može izazvati fiziološki stres. Kao odgovor, organizam luči više kortizola – hormona stresa. Iako je kortizol važan za funkcije poput regulacije šećera u krvi i imuniteta, njegov hronično povišen nivo može dovesti do osećaja anksioznosti, umora i poremećaja u hormonskoj ravnoteži.

Kako pomoći sebi: Održavajte hidrataciju i trudite se da rashladite telo – hladnim tuševima, ventilatorima, klima-uređajima ili boravkom u hladovini. Tehnike opuštanja poput dubokog disanja i meditacije takođe mogu pomoći u stabilizaciji stresa.

2. Bolniji i nepravilniji menstrualni ciklus

Vrućina i dehidratacija mogu uticati na nivo estrogena i progesterona, što može izazvati nepravilnosti u ciklusu, izraženije PMS simptome, grčeve i glavobolje. Kombinacija visokih temperatura i prirodnog porasta telesne temperature tokom menstruacije dodatno može pojačati neprijatnosti.

Kako pomoći sebi: Pijte više vode nego inače, jedite namirnice bogate vodom poput lubenice, krastavca i jagoda, a u ishranu možete dodati i biljne čajeve koji podržavaju hormonalnu ravnotežu.

3. Oslabljen imuni sistem

Hormoni imaju važnu ulogu u radu imunog sistema, a vrućina i gubitak tečnosti mogu narušiti tu ravnotežu. Posebno su ugroženi hormoni poput estrogena i hormona štitne žlezde, čija disbalans može smanjiti sposobnost tela da se bori protiv infekcija.

Kako pomoći sebi: Hidratacija je osnov, ali je važna i ishrana bogata proteinima, vitaminima i mineralima. Posebno su korisni vitamin C, E, cink i omega-3 masne kiseline. Ne zaboravite i na probiotike koji podržavaju zdravlje creva – ključno za jak imunitet.

4. Umor, osetljive grudi i nadutost

Visoke temperature mogu negativno uticati na rad jetre, organa ključnog za obradu hormona. Ako jetra ne funkcioniše kako treba, hormoni poput estrogena mogu se zadržavati u telu u većim količinama, što dovodi do simptoma kao što su umor, nadutost i osetljive grudi.

Kako pomoći sebi: Pored vode, korisni su i hladni biljni čajevi poput zelenog čaja. Oni ne samo da hidriraju, već pomažu i u podršci metabolizmu i hormonalnoj ravnoteži.

5. Loš san

Vruće noći otežavaju san, a povišena temperatura može poremetiti lučenje melatonina – hormona sna. Loš san dalje utiče na hormone stresa, ali i na hormone rasta i metabolizma, što može imati širi negativan efekat na zdravlje.

Kako pomoći sebi: Pokušajte da rashladite prostoriju pre spavanja. Jedan trik je da postavite činiju sa ledom ispred ventilatora – hladna para može prijatno rashladiti vazduh. Redovan san je ključan za stabilne hormone.

6. Više serotonina – osećaj sreće

Ipak, nije sve loše! Sunčeva svetlost podstiče proizvodnju vitamina D, koji se u telu ponaša kao hormon i ima važnu ulogu u brojnim procesima – od raspoloženja, preko imuniteta, do regulacije hormona. Viši nivo vitamina D povezan je sa većom proizvodnjom serotonina, hormona sreće.

Kako pomoći sebi: Iskoristite sunčane dane za boravak napolju, ali umerenost je ključ. Izlaganje suncu ujutru ili kasnije popodne može vam pomoći da podignete nivo vitamina D bez prekomernog rizika od oštećenja kože.

Foto: Profimedia