5 prelepih manje poznatih grčkih ostrva

Egejska ostrva su savršen spoj mitološke prošlosti, veličanstvene prirode, zabave i gastronomije, svega onoga u čemu su uživali i antički heroji o kojima smo nekada učili

Dragulj Mediterana, na kojem najveće tajne sveta žive među  domaćinima i gostima, tu je, blizu nas. Zađite u bilo koji kutak Grčke – od Atine do Soluna, od Rodosa do Santorinija – i sigurno ćete pronaći legendu ispod svakog arheološkog kamena. A još je bolje ako odlučite da hodate istim stazama i uplovljavate na iste obale kao što su to činili mitološki junaci, mnogo pre nas.  

Bilo da su svetski čuvena ili slabo poznata, sva ostrva u Kikladima čuvaju folklor star hiljadama godina i savršeno ga uklapaju sa prelepim plažama, blistavim nebom, tradicionalnom kuhinjom, jedrenjem i noćnim životom. Ono što ih čini mnogo više od letovališta jeste osećaj uživanja i lepote, po kojem su poznati grčki bogovi i heroji.   

Siros

Legenda kaže da je Siros rodno mesto Hermesa. Istoričari dodaju da je bog trgovine i pratilac duša morao biti naročito važan starosedeocima, čim su prestonom Ermopolisu dali njegovo ime. Prvi kralj Sirosa je postao Koiranos, tako što ga je posle brodoloma spasao delfin i doneo u pećinu, poznatu kao Koiranon Andro. Putnici vole da posete i Ano Siros, naselje na brdu izgrađenom u 13. veku, jer pruža izuzetan pogled na more. Ponesite bocu vode ili frape kada krenete u obilazak Gradske kuće i njenih kolonada. Potom se prošetajte vijugavim uličicama, punim jarkog cveća, malenih butika i blaženog spokoja, zbog kojih poželite da se dan nikad ne završi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Englobia (@englobiatravel)

Paros

Paros je riznica arheologije u kojoj počasno mesto zauzimaju antički kamenolomi. Odavde potiče najfiniji mermer na svetu, stvoren za mnoge slavne građevine i statue. Afrodita, poznatija kao Miloska Venera, sada u Luvru, Praksitelov Hermes u Olimpiji, svetilište u Delfima, posvećeno Apolonu i Artemidi – samo su neki primeri bezvremene lepote antičke umetnosti. Drevna čuda Parosa drže korak sa neverovatno plavim morem i plažama savršenim za odmor. Uz nekoliko koktela, pre no što uplovite u noćni život koji vam nude mesta Parikija i Naus.

Delos

Apolonovo rodno mesto mora da je sjajno. Jer, reč o bogu sunca i sinu gromovnika Zevsa. Iako majušno, ovo ostrvo se nekada smatralo središtem Kikladskog arhipelaga, u kojem se nalaze mnogo poznatiji Santorini, Ios i Mikonos. Odatle se ide na Delos, pošto na njemu nema smeštaja. Tu se dolazi na izlet u svet tajni. Omiljeni grčki bog, ujedno najlepši, bio je poznat kao zaštitnik muzike, poezije i istine. Njegova mitološka snaga se još oseća u Apolonovom hramu i Arheološkom muzeju u Delosu, u artefaktima pod zaštitom Uneska.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by mag (@mag21li)

Amorgos

Poznat je po hodočasnicima joge, planinarima i drevnoj priči o Odiseju, koji je ovde umalo ostavio vernu Penelopu zbog boginje Kirke. Danas je Amorgos jednako romantičan svima koji tragaju za klasičnom lepotom i nalaze je u drevnom gradu Arkeziniju i legendarnom Minou, biseru minojske kulture, koji danas “čuva” modernu luku Katapola. A ostrvljani su sačuvali ležeran način života kakav se nekada vodio na svim grčkim ostrvima. U tome im itekako pomažu slikoviti trgovi, uske bele ulice i “kafenie”, spoj kafića, piljare i mesta gde se skalapaju poslovi. Plaža Agia Ana, na kojoj je sniman film Veliko plavo, tek je jedna na kojoj ćete poželeti da provodite dane, uz specifičan ukus lokalnih specijaliteta.

Naksos

Tezej je na ovom ostrvu ostavio Arijadnu i otišao u nove avanture.  Kralj Atine i ćerka kritskog kralja Minosa sreli su se tako što je on nju spasao od čudovišta Minotaura, a ona njemu pomogla da se izbavi iz lavirinta. Upravo tako izgledaju uličice današnjeg grada Naksosa. Vijugaju između belih kuća, razmeštenih oko drevne tvrđave, i susreću se na malim trgovima, čiji su restorani uvek puni gostiju. Veliki kameni portal pozdravlja, kao i u davna vremena, mornare koji na ostrvo stižu sa ostalih ostrva arhipelaga. A dole, još stoji antičko selo, odakle se, uskom prevlakom stiže na malo ostrvo, sa hramom  Apolona.

Tekst: Redakcija magazina Grazia

Foto: Profimedia