Kako očuvati mladalački izgled kože tokom menopauze

Nega lica tokom menopauze je važna kako bismo očuvali zdrav izgled kože. U ovom periodu, hormonalne promene mogu dovesti do smanjenja kolagena, elastičnosti i hidratacije kože, što može izazvati suvu kožu, bore i promene u teksturi kože.

Koji su to koraci koje bi trebalo preduzeti?

Pravilna ishrana: Svi znamo za dobru staru izreku – zdravlje na usta ulazi, zato je jako bitno da tokom menopauze konzumirate namirnice bogate antioksidansima, mega-3 masnim kiselinama i vitaminima koji kožu održavaju jedrom. Bitan je i unos voća, povrća, orašastih plodova, ribe i drugih zdravih namirnica. Zbog gubitka hidratacije, voda uvek treba da vam bude pri ruci, kako biste ostali hidrirani iznutra.

Što manje stresa: Stres je glavni uzročnik mnogih zdravstvenih problema i oboljenja čoveka 21. veka. Stres i te kako može uticati i na izgled kože, zato je bitno da se što više opuštate uz jogu, meditaciju ili duboko disanje.

Konsultacije sa dermatologom: Možda i najbitniji korak u održavanju zdrave kože lica jeste redovna poseta dermatologu, koji će vas uputiti u sve promene vaše kože u ovom delikatnom životnom periodu, pomoći vam da se suočite sa promenama i posavetovati na koji način da se negujete. Danas, to za sve nas čini Dr Marta Terzić, specijalista dermatovenerologije, potanko nam objašnjavajući sve faze menopauze izražene na koži.

Koje su vidljive, a koje nevidljive promene na koži tokom različitih faza menopauze: u perimenopauzi i postmenopauzi?

Tokom peri i postmenopauze dešavaju se brojne promene na koži. Smanjuje se nivo hormona estrogena, progesterona, DHEA, a povećava nivo androgenih hormona, što dovodi do toga da nivo kolagenih vlakana u prvih pet godina nakon menopauze padne za 30%, nivo hijaluronske kiseline sa 50 godina života opada za 50%, esencijalni lipidi u koži se smanjuju za 57%, a u padu su i glikozaminoglikani. Zbog ovih promena se koža istanjuje za 1,1% godišnje, dok se elastičnost smanjuje za 1,5%godišnje. Sve ove promene dovode do toga da se koža istanjuje, da se pojavljuju bore, koža gubi jedrost i svežinu, dolazi do njenog opuštanja, a slabija je i otpornost prema UV zracima, pa je ubrzano i fotostarenje. Takođe se pojavljuju fleke, kao i hormonske akne, a nemali broj žena u menopauzi ima problem sa proređivanjem kose.

Možemo li unapred da se pripremimo, tako da nam kože bude spremna za promene koje će se desiti?

Na svu sreću odgovor je DA. Budući da dobro znamo koje se promene na koži dešavaju u ovoj delikatnoj životnoj dobi neophodno je kombinovati dermatološke tretmane sa adekvatnom dermokozmetikom za kućnu negu, koja je specijalno formulisana za kožu u peri i postmenopauzi, a čiji je zadatak da obezbedi  neophodnu produženu negu  i da što duže očuva rezultate tretmana. Na ovaj način možemo značajno ojačati kožu, popraviti njen kvalitet i pripremiti je za sve predstojeće promene.

Koji su najčešći problemi koje žene imaju vezano za kožu lica tokom peri i post menopauze?

Koža u peri i postmenopauzi trpi velike promene i postaje istanjena, suva, pojavljuju se bore, smanjuje se elastičnost i koža postaje opuštena. Takođe se pojavljuju fleke, prošireni kapilari, neretko žene imaju problem sa hormonski uzrokovanim aknama, a može se pojaviti i problem sa proređivanjem kose.

Koji aktivni sastojci su posebno važni za negu kože u ovoj dobi?

Bitni su sastojci koji dobro hidriraju i koži daju jedrinu i čvrstinu, smanjuju njeno stanjivanje, stvaranje bora i opuštenost, nadoknađuju i stimulišu stvaranje lipida, ali i ojačavaju barijeru kože. Neizbežni molekuli su hijaluronska kiselina, glicerin, aminokiseline, peptidi, ceramidi, antioksidansi poput vitamina C, retinol, kao i biomimetički molekuli poput Pro-Xylane koji stimulišu produkciju kolagena i koži vraćaju mladolikost, volumen, gustinu, elastičnost, mekoću i blistavost.

Koje dermatološke tretmane preporučujete ženama koje su u perimenopauzi i razlikuju li se od onih za žene u postmenopauzi?

Dermatološki tretmani koji se odnose na popravljanje kvaliteta kože u peri i menopauzi podrazumevaju brojne injekcione procedure u vidu biorevitalizacije kojim nadoknađujemo hijaluronsku kiselinu, aminokiseline, peptide, antioksidanse i druge aktivne supstance i na taj način podstičemo ozbiljnu bioremodelaciju kože. Takođe, značajni rezultati se postižu injektovanjem seruma iz krvi sa koncentrovanim fakorima rasta – PRP, kao i hibridnim produktima koji hidriraju i stimulišu sintezu kolagenih vlakana – HarmonyCa. Nezaobilazni su i aparaturni tretmani laserima, radiofrekvencom i drugim, kojima se postiže moćna stimulacija stvaranja kolagenih i elastičnih vlakana i regeneracija i lifting, kao i pilinzi koji mogu biti laserski i hemijski. Kombinovanim procedurama koža postaje hidriranija, jedrija,  svežija, manje opuštena, smanjuju se bore, fleke i kapilari. Ne postoji podela na tretmane koji se izvode u peri ili menopauzi. Radi se o istim tretmanima, ali je koži u menopauzi potrebna kompleksnija kombinacija više tretmana i potrebno ih je češće izvoditi. Za pravilan odabir i izvođenje ovih procedura neophodan je dermatolog  sa iskustvom u estetskoj medicini, koji će na osnovu pregleda i određivanja tipa kože izabrati najbolje opcije.

Dajte nam savet za rutinu nege kože, koje bi trebalo žene da se drže   svakodnevno?

Na prvom mestu je obavezno skidanje šminke sa lica, za šta najčešće preporučujem micelarnu vodu. Za dnevnu negu preporučujem preparate sa antioksidansima, poput vitamina C, kao i hijaluronskom kiselinom, koja je neophodna za hidrataciju kože. Obavezna je antisolarna zaštita. Za veče, biram preparate koji će kožu nahraniti i regenerisati. S obzirom na to da sam i sama u menopauzi, isprobala sam i trenutno koristim Neovadiol serum i kremu, koji su se odlično pokazali i rado ih preporučujem svojim pacijentkinjama.

Koliko je važna UV zaštita u tim godinama?

UV zračenje je štetno i dovodi do značanih promena na koži. Pojavljuju se pigmentacije, keratoze, kapilari, koža postaje tanka, izborana i sa sigurnošću brže stari. U periodu peri i menopauze je zbog hormonskih promena osetljivost kože na UV zrake povećana i promene na koži u vidu fotostarenja se mnogo brže dešavaju, tako da je neophodna antisolarna zaštita. Moj izbor je uvek kvalitetna dermokozmetika sa SPF 50+ adekvatna tipu kože.

Sada malo o kosi. Događaju li se ženama promene na vlasištu i folikulama kose u ovom periodu?

Pored promene kvaliteta same dlake, koja postaje tanja i krtija, žene se zbog hormonskih promena suočavaju sa proređenjem kose, koje je najviše izraženo u prednjem delu vlasišta.

Kako pravilno negovati kosu?

Za podsticanje rasta i smanjenje opadanja kose neophodna je suplementacija vitaminima, mineralima i hranljivim elementima. Danas se na tržištu mogu naći preparati koji imaju optimalne doze neophodnih sastojaka i daju odlične rezultate. Takođe se savetuje upotreba farbi za kosu bez amonijaka, kao i šampona protiv opadanja kose. Kod izraženijih formi od pomoći su minoksidil rastvor i Dercos Aminexyl ampule za kosu. Kombinacija sa PRP tretmanima odlično se pokazala. Takođe, treba izbegavati zatezanje i vezivanje kose.

Kao zaključak, dajte nam tri saveta kojih bi se trebalo pridržavati u ovom periodu života.

Svako jutro dočekajte sa osmehom. Brinite o svom zdravlju i lepoti. Odabertie dobrog dermatologa i dermokozmetiku.

Brend Vichy kao lider u oblasti nege zrele kože, koji je više od dve decenije podrška ženama, ovoga puta, osmislio je kampanju pod nazivom #menopositivity. S ciljem da ohrabri žene da o ovoj temi bez ustručavanje pričaju, kao i da se podigne svest o značaju podrške porodice, naročito partnera. Ideja je da se žena svaka dan oseća udobno i inspirisano u sopstvenoj koži. U sklopu kampanje, kreirane su i Fejsbuk grupe #NemaPauze u menopauzi, gde žene u ovom razdoblju života mogu da podele svoja iskustva, dobiju savete stručnjaka i jedne drugima budu podrška. Pored toga, na MenoTalks stranici, takođe se otvoreno govori o temi koja je vrlo važna za svaku ženu, a o kojoj se nedovoljno priča.
Ovo je odličan način da žene u delikatnom životnom periodu podele svoja iskustva, izraze zabrinutost i bez zazora govore o problemima sa kojima se suočavaju.
Pristup temi je holistički, jer jednako je važno da se pored nege kože žene dobro osećaju u svom telu u ovom izrazito osetljivom životnom periodu. MenoTalks stranica okuplja stručnjake iz različitih oblasti, koje se tiču zdravlja žene, poput dermatologa, ginekologa, nutricionista, a u novoj kampanji stručnom timu su se pridružili i farmaceuti. Jer oni su važna karika za savete koje mogu dati u vezi sa negom kože u menopauzi.

Foto: Promo, Unsplash