Verovatno se svima nama desilo da, u želji za kožom koja izgleda savršeno kao na društvenim mrežama (da, i dalje nam ne pada na pamet da su to aplikacije i filteri za ulepšavanje), posegnemo za pilingom i – postignemo sasvim suprotan efekat. Da, moguće je preterati sa pilingom i na taj način napraviti više štete nego koristi, te je zato izuzetno važno da imate meru. Jer, na taj način praktikovan, piling može da bude spasonosan za vašu kožu.
Kako da znate da ste preterali sa pilingom i šta tada da radite?
Pilingom uklanjamo sloj mrtvih ćelija kože čime posvetljujemo ten i činimo ga blistavijim i ujednačenijim, omogućavamo proizvodima za negu da dublje prodru u kožu, činimo kožu mekšom i čistijom te na taj način sprečavamo začepljivanje pora i stvaranje bubuljica. Kako starimo, piling može pomoći našoj koži da izgleda mlado i sveže.
Kakav piling lica može da bude?
- Mehanički – obično podrazumeva alat (recimo, četku za lice) ili skrab kojim se fizički uklanjaju mrtve ćelije kože. Ukoliko tek ulazite u svet pilinga, birajte one skrabove sa sitnijim česticama jer su manje abrazivni ili alate sa mekšim dlačicama ili silikonskim tačkama jer su nežniji.
- Hemijski – podrazumeva korišćenje alfa hidroksilne kiseline (AHA) ili beta hidroksilne kiseline (BHA) kako bi se rastvorile materije koje povezuju mrtve ćelije kože. Retinoidi se takođe mogu smatrati pilinzima jer podstiču obnovu ćelija i čak, ukoliko koristite retinoide, nije potrebno da dodatno radite piling.
Koji piling ćete odabrati zavisi od vaših preferencija i tipa kože, ali u poslednje vreme, dermatolozi više preporučuju hemijske pilinge iako je sa oba tipa pilinga neophodno da budete umereni i oprezni.
Koliko često treba raditi piling?
Opšte pravilo glasi – manje je više! Nije poenta da oštetite svoju kožnu barijeru jer ste previše grubi, već da pomognete prirodnom procesu čišćenja i obnavljanja kože.
- Ukoliko imate osetljivu kožu – idealno je da uopšte ne praktikujete piling kako ne biste iritirali kožu, no, ukoliko osećate da vam je potreban, birajte kremasta sredstva za čišćenje sa niskim procentom glikolne kiseline.
- Ukoliko imate masnu kožu – možete raditi piling do četiri puta nedeljno, naravno, sa određenim vremenskim razmakom. Vaša koža verovatno može da “podnese” i hemijski i mehanički piling, a dermatolozi predlažu korišćenje sredstva za čišćenje na bazi AHA dva do tri puta nedeljno i jastučić za piling lica jednom nedeljno. Alternativno, možete isprobati i svakodnevnu upotrebu retinoida.
- Ukoliko imate normalnu ka kombinovanoj koži – praktikujte piling dva puta nedeljno korišćenjem retinoida ili AHA ili BHA sredstva za čišćenje.
Kada treba izbegavati piling lica?
Ukoliko imate akne, izbegavajte piling, naročito mehanički, jer je vaša koža već upaljena te je lako načiniti više štete nego koristi. Osim toga, pilingovanje kože u ovakvom stanju može da dovede do stvaranja tamnih flekica poznatih kao post-inflamatorna hiperpigmentacija. Hemijski piling u nekim situacijama može da bude od koristi, ali pre promene skin-care rutine, obavezno se posavetujte sa svojim dermatologom.
Piling treba izbegavati i u slučajevima kada imate bilo kakvu posekotinu ili otvorenu ranu na licu, kada imate infekciju poput herpesa ili kada imate opekotine od sunca. U tim slučajevima, samo se držite svoje odgovarajuće hidratantne kreme.
Kako izgleda pravilno sprovođenje pilinga?
Mehanički piling:
- Koristeći čistu četku ili omiljeni skrab, masirajte kožu malim, nežnim, kružnim potezima.
- Vaši pokreti treba da budu suptilni, kao da milujete latice cveća, a ne kao da trljate fleku na košulji.
- Isperite lice mlakom vodom – nikako vrućom!
- Osušite lice (idealno na vazduhu, odnosno, bez brisanja) i nanesite hidratantnu kremu jer piling uvek malo isuši kožu.
Hemijski piling:
- Nakon čišćenja lica, hemijski piling nanesite malim, kružnim pokretima na lice, nežno.
- Ukoliko je reč o sredstvu za umivanje, isperite lice mlakom vodom, a ukoliko je reč o proizvodu koji je označen kao piling, proverite uputstvo za upotrenu i postupite u skladu sa njim.
- Osušite lice i obavezno nanesite hidratantnu kremu.
Foto: Pexels
Priredila: I. T.