Kompletan vodič: Kako da se rešite uraslih dlačica?

Samo se žene koje nemaju niti jednu dlačicu na telu (koliko je takvih zaista?) nisu susrele sa problemom urastanja – pošast broj jedan korišćenja brijača, ponekad čak i epilatora. Kako da znate da imate problem sa urastanjem dlačica? Jednostavno je – već nekoliko dana nakon uklanjanja, primetićete crvene tačkice na koži koje ne samo da ne izgledaju lepo, već nekada mogu da stvore i veće probleme kao što je inficiranje. No, umesto da pokušavate da ih istisnete poput bubuljice ili da ih čupate pincetom, postoje neki efikasniji načini. 

Šta su zapravo urasle dlačice?

Urasle dlačice nastaju kada dlaka ne može da raste “napolje” kroz kožu, već ostaje zarobljena ispod površine kože, uvija se i raste ka unutra. Rezultat su već pomenute crvene tačkice koje u najgorem slučaju mogu da se upale. Problem sa urastanjem obično imaju osobe sa kovrdžavom kosom i jakom dlakom, a istraživanja su pokazala da do urastanja dlačica dolazi gotovo isključivo nakon brijanja. I ne, niste jedini ukoliko vam se ovo dešava – čak 62% ljudi suočava se sa ovim beauty problemom. 

Važno je znati da urasle dlačice nisu oblik bubuljica, a kada to osvestimo, lakše je boriti se protiv njih, pa čak i sprečiti njihov nastanak. 

Kako sprečiti nastanak uraslih dlačica?

Suštinski, svako može da pokuša i nada se najboljem. Ali, da li će svako uspeti u tome, zavisi od mnogih stvari. No, evo šta možete da uradite.

Koristite proizvode sa glikolnom ili mlečnom kiselinom

Ovi proizvodi za negu tela imaju funkciju pilinga koji rastvara sebum i mrtve ćelije sa površine kože kako oni ne bi sprečavali dlaku da izbije napolje i raste pravilno. Ovakav piling treba sprovoditi redovno, ali ne i svaki dan – 2-3 puta nedeljno je sasvim dovoljno da kožu detaljno očistite, ali je i ne iritirate i učinite je podložnom za razvoj bakterija. 

Detaljno očistite kožu proizvodima sa salicilnom kiselinom

Salicilna kiselina nije pogodna samo za negu kože koja je sklona aknama, već i za sprečavanje urastanja dlačica. BHA (beta hidroksilna kiselina) prodire dublje u pore kako bi izbacila miks sebuma i mrtvih ćelija kože (samim tim takođe deluje kao piling) što dovodi do manjeg začepljenja, iritacije i urastanja. Takođe, ovaj sastojak se može pohvaliti antiinflamatornim i antibakterijskim svojstvima koja dodatno pomažu u sprečavanju infekcija. 

Isprobajte suvo četkanje tela

Da se zaključiti da je piling ključan za sprečavanje urastanja dlačica te sve njegove varijante dolaze u obzir. Suvo četkanje tela, na primer, možete sprovoditi pre svakog tuširanja i to ne samo da biste sprečili urastanje, već i da biste podstakli limfnu drenažu, a samim tim i izbacivanje toksina iz organizma i smanjenje celulita. 

Koristite skrab

Već pomenute kiseline odlične su za vršenje hemijskog pilinga, ali ukoliko ste baš lenji, možda je bolje i lakše da se okrenete onom mehaničkom. Skrab možete primeniti 1-2 puta nedeljno dok se tuširate, a imajte na umu da će šećerni pilinzi mnogo više odgovarati osetljivim zonama kao što su bikini linija ili butine. 

Investirajte u lasersko uklanjanje dlačica

Ukoliko ste pokušali sve i prosto ne uspevate da se izborite sa uraslim dlačicama, možda je lasersko uklanjanje dlačica pravo rešenje za vas. OVDE možete pročitati sve što vas interesuje o ovom tretmanu. No, imajte na umu da lasersko uklanjanje dlačica možda nećete voleti ukoliko ste nestrpljivi – potrebno je da prođe određeno vreme između tretmana, kao i period nakon kog ćete primetiti razliku. 

Kako se rešiti uraslih dlačica?

Ukoliko već imate urasle dlačice kojih želite da se rešite, na raspolaganju su vam dve opcije – prva je da ih iščupate pincetom, ali samo ukoliko se nalaze blizu površine kože i jasno ih možete videti (obavezno najpre dezinfikujte pincetu), a druga je da ih omekšate i umanjite crvenilo specijalnim uljima ili proizvodima za tretiranje uraslih dlačica (da, to postoji) koji će ih izvući na površinu i učiniti lakšim za uklanjanje. 

Foto: Unsplash

Priredila: I. T.