Šta je Pareto princip i kako ga koristiti

Pravilo 80/20 koje vam može promeniti život.

Ako ste studirali ekonomiju, verovatno vam je poznat Pareto princip. Zanimljiv obrazac nazvan je po italijanskom ekonomisti i sociologu, što u prevodu zvuči otprilike ovako: „20% napora daje 80% rezultata, a preostalih 80% napora – samo 20% rezultata“.

Legenda kaže da je 1897. godine Vilfredo Federiko Damaso Pareto, zabavljajući se posmatrajući sadnju graška u svojoj bašti, primetio da je samo petina mahuna proizvela većinu graška. Ova činjenica iznenadila ga je redosledom, koji je zabeležio u svojim sveskama o istraživanju: 20% najisplativijih biljaka daje 80% zrelih mahuna graška. Zaintrigiran, Pareto je odlučio potražiti manifestacije principa 80/20 u drugim oblastima života i shvatio je da se primenjuje gotovo bilo gde. Konkretno, ispitujući raspodelu dohotka stanovništva, naučnik je otkrio da 80% zemljišta pripada samo 20% stanovništva, a 80% proizvoda koje kompanije proizvode u Italiji proizvodi ne više od 20% kompanija.

Zapravo, Pareto princip je odraz neravnomerne raspodele uzroka i posledica u prirodi. Pravilo 80/20 koristi se kao osnovna smernica u analizi efikasnosti bilo koje aktivnosti i optimizaciji rezultata. Pravilno identifikujući minimum važnih radnji, možete brzo dobiti značajan deo planiranog rezultata, dok će dalji napori biti neefikasni i, najverovatnije, neopravdani.

PARETO NAČELO U ŽIVOTU

Odnos dat u zakonu ne može se smatrati bezuslovno tačnim: to je pre mnemotehničko pravilo nego stvarna smernica. Iako ovo nije uvek 80/20, primeri potvrđuju relativnu stabilnost proporcija. U većini zemalja oko 80% njihovog bogatstva pripada oko 20% stanovništva. 80% uspeha kompanije zavisi od 20% zaposlenih. U trgovini i uslugama 80% celokupne dobiti donosi samo 20% kupaca. Pored toga, 80% dobiti dolazi od 20% asortimana proizvoda i usluga. Osoba provodi 80% svog vremena u društvu 20% ljudi koje poznaje. 20% pročitanih knjiga, po pravilu, donosi 80% koristi ljudskom razvoju. Preostalih 80% oduzima puno vremena i može oštetiti vid.

Ako želite da isprobate Pareto zakon za svakodnevne situacije, lako možete pronaći potvrdu principa 80/20.

Na primer, imate pet atraktivnih poslovnih odela, ali ujutru ruke i dalje posežu za istim – tamno sivim sa prugama. Ista je priča sa cipelama – police pucaju, a u upotrebi je samo nekoliko modela. Isprobajte matematiku i pobrinite se da obično prošetate oko petine svog blaga cipela. Ili, recimo, vi i vaš supružnik, uspešan poslovni čovek, uspeli ste da postanete srećni vlasnici luksuznog 15-sobnog stana, ali 80% vremena provodite u spavaćoj sobi, u dnevnoj sobi gledajući televiziju i u kuhinji (prebrojite preostali procenat). Ili jednostavno uzmite svoj pametni telefon i shvatite koliko je aplikacija učitano i koliko ih zapravo koristite.

Isprobajte, analizirajte kakav je odnos sa Pareto principom u vašem životu – zaista je fascinantno.

ŠTA JE KORISNO ZA PARETO ZAKON

Pored toga što je kognitivan, zabavan i filozofski, princip 80/20 ima i korisni potencijal. Zamislite kako se ova veza uklapa u vaš radni vek i shvatićete da Pareto zakon može olakšati radni život.

Upozorenje o spojleru: Pravilo 80/20 može da smanji 4/5 vašeg rada. Na primer, na rukovodećem ste položaju i stalno se suočavate sa problemom ograničenih resursa, pokušavate da optimizujete svoj doprinos procesu, pažnju na različite projekte u kojima ste uključeni, ukupan tempo rada i timski napor. Koristite Pareto princip da odredite koji su ciljevi najvažniji u ovoj fazi, a koji su zaposleni produktivniji od ostalih. Kada shvatite šta je važno, prenesite ovlašćenje vrednim kolegama i usredsredite se na postizanje svojih prioritetnih ciljeva. Sa ostalim stvarima (uključujući neefikasne zaposlene) može se postupati opušteno.

Da li ste slobodnjak? Utvrdite kupce koji plaćaju bolje i stabilnije i prvo obavite posao umesto njih. Ovo je vaših 20% rada, što vam donosi 80% prihoda. Naravno, ne treba stavljati “sva jaja u jednu korpu” – previše kategorična diverzifikacija može dovesti do kreativnog sagorevanja i gubitka korisnih (iako dugoročno) kontakata.

Da li ste redovni zaposleni u kompaniji? Procenite koliko je vašeg radnog opterećenja odgovorno za 80% zadataka za koje ste generalno plaćeni. Koja dostignuća i sposobnosti posebno cenite od pretpostavljenih i kolega? Kada otkrijete da 20% vašeg napora pokreće vašu efikasnost, možete se maksimalno usredsrediti na to bez stvaranja frke oko izgubljenog posla. Posao će vam biti radost, jer će nestati nepotreban stres, a zauzvrat će biti predvidiv raspored, vreme za pauze i večernju jogu.

Racionalni Pareto zakon primenljiv je čak i na sferu ljubavi, koja je na prvi pogled potpuno iracionalna. Kojih 20% vaših (i njegovih) postupaka izaziva 80% problema u vašoj vezi? Koji su bili onih 20% razgovora koji su vas zbližili 80%? Da li ste odgovorili? Sada razmislite kako da optimizujete i ove proporcije.