3 načina da naučite da kažete DA sebi (i zašto je to važno)

Poslednjih godina pitanja o izgradnji ličnih granica i sposobnosti da se kaže „ne“ postaju sve relevantnija, ali neki psiholozi tvrde da ove veštine možda nisu dovoljne.

Sposobnost da kažete „ne“ zaista je vrlo korisna opcija koja vam pomaže da kompetentno gradite odnose sa drugima i živite u harmoniji sa svojim unutrašnjim svetom, međutim, kako se ispostavilo, ova veština nije lekovita. Da biste u potpunosti iskusili ukus života i naučili koegzistenciju sa sobom i društvom, neophodno je ne samo da branite lične granice, već i da možete da kažete „da“ sebi i svojim željama.

Recite „Da“ drugima

Jedno je kada razumno odbijete osobu koja traži da učinite nešto umesto nje, a to nije deo vaših planova. A sasvim je drugo koristiti reč „ne“ u druge svrhe, posebno da se s njom započne fraza. U ovom slučaju, reč „ne“ je opasan parazit koji u svaku vašu frazu unosi negativnu konotaciju i poricanje.

Sama konstrukcija rečenice sa rečju „ne“ na početku čini je oprečnom – pokušavate da se raspravljate sa osobom, iako nastavak vaše izjave sugeriše da se slažete sa sagovornikom. U ovom slučaju, bolje je da svoj govor započnete uz pristanak i na početku stavite „da“: „Da, čuo sam te“ i „Da, u pravu si“. Saglasni ste, smisao rečenog se odmah menja i vaš razgovor poprima pozitivnu konotaciju.

Recite sebi „DA“

Često sami sebi nešto zabranjujemo, sumnjamo u svoje sposobnosti. Mi smo sami sebi najoštriji kritičari – ne dozvoljavamo sebi da brinemo, plačemo, doživljavamo emocije, uključujući radost, jer ne verujemo u sebe i ne verujemo sebi. Naučiti prihvatiti sebe znači reći DA svojim emocijama i osećanjima.

Druga stvar je da obratite pažnju na svoje misli, jer vam one ne posećuju samo glavu. Iz nekog razloga razmišljate o ovom ili onom problemu, što znači da ga vredi analizirati, kao i razumeti zašto takve misli udaljavate od sebe. Prihvatanje sebe na nivou osećanja i misli važan je korak ka razvoju intuicije i unutrašnjeg „ja“ i siguran način da se istinski volite, jer samoljublje je pre svega razumevanje i prihvatanje sebe na unutrašnjem nivou.

Recite DA spoljnom svetu

Najveće razočaranje koje ljudi doživljavaju je zbog činjenice da nade koje pripisujemo drugima, društvu, spoljnom svetu nisu opravdane. Naduvana i često neopravdana očekivanja direktan su put ka depresiji i drugim mentalnim poremećajima. Nešto čekamo, nadamo se, u nešto verujemo, a kada ne dobijemo ono što smo čekali, uznemirimo se i za svoje neuspehe počinjemo da krivimo stvarnost oko sebe i spoljne okolnosti. Ali istina je da svet ne mora da nam se prilagođava – ispostavilo se da svoj odnos sa spoljnim svetom u početku gradimo na otporu, negodovanju i povlačenju u sebe u slučaju neuspeha.

Umesto toga, vredi pokušati izgraditi komunikaciju na osnovu pristanka – prihvatajući stvarnost koja nas okružuje, podsvesno napuštamo stanje unutrašnjeg sukoba i krećemo putem harmoničnog razvoja.

Rezimirajući, važno je napomenuti da ni u jednoj od tri tačke nismo pomenuli materijalne koristi, odnosno da sebe treba razmaziti ukusnom hranom, kupovinom i drugim stvarima koje čine naš život ugodnijim. U stvarnosti je sve ovo samo „zamka“, koja se koristi za prikrivanje unutrašnjih problema, a ravnotežu u stvarnom životu možete pronaći samo ako naučite kako pravilno koristiti reči „da“ i „ne“ – to je ono što će vratiti sreću i harmoniju u vaš život.

foto:marieclaire