Za suvu i lomljivu kosu, za rast i perut – otkrivamo vam sve o najboljim uljima za kosu.
Prirodna ulja vlaže kosu i dodaju joj sjaj, ublažavaju svrab i perutanje kože glave, normalizuju (pa čak i aktiviraju) rast kose. Izaberite “svoje” ulje i započnite sa oporavkom.
Arganovo ulje
To je jedno od najskupljih ulja i s pravom se naziva „tečno zlato“: oni koji ga koriste znaju da je svaka kap vredna utrošenog novca. Arganovo ulje (takođe zvano marokansko ulje) sadrži puno vitamina E, omega-3 masnih kiselina i antioksidansa koji mogu učiniti neverovatne stvari za suvu, grubu i neposlušnu kosu. Imajte na umu da je arganovo ulje izvrsna zaštita za kosu od štetnog UV zračenja. Takođe uopšte nije masno (u poređenju sa drugim uljima, naravno) i možete ga koristiti prilično često.
Maslinovo ulje
Iznenađujuće, isto ekstra devičansko maslinovo ulje, koje se obično nalazi u kuhinji, može se koristiti za dubinsko vlaženje kose. Masiranje vlasišta maslinovim uljem će se stabilizovati i ─ idealno ─ raditi na poboljšanju zdravlja kože glave, a pramenove će učiniti živahnijim, mekšim i glađim. Maslinovo ulje možete koristiti 1-2 puta nedeljno: nanesite par kašika na kosu i vlasište, ravnomerno rasporedite i umotajte u peškir na pola sata, a zatim temeljno isperite (čak i bez upotrebe regeneratora).
Kokosovo ulje
Ima vrlo moćan regenerativni efekat. Mnogi ga vole zbog mirisa a la „upravo sam vratila sa Kariba“, ali glavna stvar u njemu, naravno, nije to. Kokosovo ulje sadrži visoku koncentraciju vitamina E, koji će suve dlake sa zadovoljstvom upiti do poslednje kapi, nakon čega će kosa postati živahna i sjajna, a koren zdrav i jak. Kokosovo ulje takođe sadrži laurinsku i kaprinsku kiselinu, obe koje imaju antimikrobna svojstva. Ako kupujete prirodni proizvod, a ne kozmetički proizvod, uverite se da je to nerafinisano organsko kokosovo ulje.
Ulje ruzmarina
Oštećena kosa vrlo je podložna negativnom okruženju – prašini, čađi i toksinima koji se na njoj talože svakodnevno. Da bismo rešili problem, koristimo ulje ruzmarina – ima izvrsna svojstva čišćenja, a pored toga sadrži dobre doze vitamina B, gvožđa i kalcijuma. Ulje ruzmarina je idealno za jačanje lomljivih krajeva i sprečava stanjivanje kose. Pre upotrebe ulje ruzmarina je najbolje razblažiti baznim uljem – na primer maslinovim uljem – u razmeri 1: 2.
Jojoba ulje
Ulje jojobe, strogo govoreći, nije ulje – to je tečni vosak iz semena grma istog imena koji raste u jugozapadnom delu Sjedinjenih Država, a dobija se hladnim presovanjem. Ulje jojobe bogato je vitaminima A, E i D i odlično je za sve tipove kose. Tako je pogodno da se često nalazi u šampone i maske (i to nije loše!), ali, naravno, ulje jojobe je efikasnije. Koristite ga za negu i vlaženje kose, jačanje korena i podsticanje rasta kose. Najbolje je napraviti masku od ulja: nanesite je duž cele kose i vlasišta, ostavljajući je 30 minuta (pa čak i preko noći), ali možete i jednostavno dodati par kapi u svoj omiljeni šampon neposredno pre pranja.
Ulje avokada
Ulje avokada, kao i samo voće, sadrži proteine, zdrave masti, esencijalne aminokiseline i vitamine (A, D, E i B6), zbog čega popunjava praznine u snopu dlake nastale raznim mehaničkim oštećenjima i zatvara kutikule, sprečavajući zapletanje kose. Ulje avokada je prilično intenzivno i gusto, stoga se preporučuje za kosu srednje debljine i dužine ─ tanku i / ili kratku, učiniće je težom.
Ulje ricinusa
Ulje ricunusa idealno je za podsticanje rasta nove kose. Bogato je vitaminom E, mineralima i proteinima. Ulje takođe sadrži antioksidanse koji održavaju nivo keratina u kosi, čineći jer jakom i glatkom. Uz to, preuzima kontrolu nad postupkom gubitka kose, a zahvaljujući svojim antimikotičkim svojstvima savršeno štiti od peruti. Ulje ricunusa koristite prema popularnoj šemi ─ pravljenju maske koji ćete držati 30 minuta ili sat vremena.
marieclaire.ru