Nauka kaže da možete istrenirati mozak da zaista uživa u vežbanju

Vežbanje – znamo da je dobro za nas, ali za mnoge ostaje aktivnost koju radimo iz osećaja dužnosti, a ne zato što u njoj istinski uživamo. Ipak, naučna istraživanja pokazuju da se i naš mozak može “naučiti” da voli fizičku aktivnost. Drugim rečima, zadovoljstvo tokom vežbanja nije rezervisano samo za sportiste ili fanatike teretane – svi možemo razviti pozitivnu povezanost s pokretom.

Zašto mnogi ne uživaju u vežbanju?

Mnogima je vežbanje povezano s naporom, znojenjem, bolom i osećajem obaveze. Često nas sputavaju i negativna iskustva iz prošlosti – strogi časovi fizičkog u školi, loša kondicija, upoređivanje s drugima ili nesigurnost oko izgleda.

Mozak u osnovi funkcioniše tako da pokušava da izbegne neprijatnost. Ako doživljavamo trening kao nešto što “moramo”, a ne što “želemo”, on će stvoriti otpor prema toj aktivnosti.

Ali dobra vest? Može se promeniti.

Neuroplastičnost je sposobnost mozga da se menja i prilagođava – što znači da možemo stvoriti nove neuronske puteve koji povezuju vežbanje s pozitivnim emocijama, umesto s frustracijom ili dosadom.

Evo kako da istrenirate mozak da zavoli vežbanje:

1. Počnite malim koracima – i neka bude zabavno

Mozak voli nagrade. Ako mu dajete pozitivne signale nakon svakog treninga – makar bio kratak – on će početi da vezuje vežbanje s dobrim osećajem. Šetnja uz omiljenu muziku, ples po kući, joga uz sveće – sve to može biti početak.

Ključ je u tome da aktivnost ne doživite kao kaznu, već kao izvor uživanja.

2. Pronađite „svoj“ pokret

Nisu svi rođeni za trčanje ili dizanje tegova. Neki ljudi uživaju u plesu, drugi u planinarenju, plivanju, biciklizmu ili čak borilačkim veštinama. Pronađite ono što vam prija – to je najbrži put do doslednosti.

Uživanje u pokretu vodi ka redovnosti – a redovnost menja mozak.

3. Vizualizujte nagradu, ne napor

Istraživanja pokazuju da mozak ne razlikuje stvarne i zamišljene emocije. Ako pre treninga vizualizujete kako ćete se osećati (ili izgledati) posle (svežije, energičnije, ponosno), veća je šansa da ćete vežbanje i započeti i završiti.

Fokusirajte se na pozitivan ishod, a ne na prepreke.

4. Pohvalite sebe – čak i za najmanji trud

Svaki put kada završite vežbanje, nagradite se. To ne mora biti ništa veliko – može biti topla kupka, omiljena pesma ili jednostavno rečenica: „Bravo, uradila si to.“ Time gradite pozitivan odnos prema fizičkoj aktivnosti.

Samopohvala aktivira dopamin – hormon zadovoljstva.

5. Okružite se pozitivnim uticajima

Vežbanje u društvu, motivacione aplikacije, inspirativni treneri na društvenim mrežama – sve to može doprineti stvaranju pozitivnih asocijacija. Kada vežbanje postane i društveni doživljaj, mozak ga sve više vezuje za zadovoljstvo.

Vežbanje ne mora biti borba

Treniranje tela je važno – ali treniranje uma da u njemu uživa je ključno. Uvođenjem malih promena u pristupu, možemo naučiti mozak da na vežbanje gleda kao na nešto čemu se raduje, a ne što izbegava.

Kada mozak zavoli pokret, telo ga prirodno sledi.

Foto: Instagram/ anitadacosta

Politika kolačića

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.