Deca metaverzuma: Zovu se Gen Alfa i menjaju nam svet pred očima

Većina nas poznaje stereotipe koji okružuju generaciju Z. Oni više vole da naprave stvar nego da je kupe. Boje ne dele na ženske i muške. Brine ih ekološka budućnost planete. Kablovska TV je za njih kao nama telefon s brojčanikom. Zavisni su od digitalne tehnologije. Idealna su publika za influensere. Ovo poslednje je možda najtačnije od svega, zajedno sa sklonošću “zumera” da misle da svakom rođenom u 20. veku treba pomoć pri prelasku ulice. Ali, vreme i za njih prolazi.

U Gen Z, rođenoj između 1997. do 2010, najstariji će ove godine napuniti 26 godina. Toliko su, otprilike, imali milenijalci (rođeni od 1981) kada je Gen Z počela da ih odvlači na internet. Sada i njima dolaze neki novi klinci. To je generacija Alfa, koja ove godine prelazi u tinejdžere.

Prvi put smo čuli izraz Gen Alfa u vreme kada su milenijalci počeli da dobijaju decu. Ovo je najmlađi naraštaj. Broji se od 2010, dakle od godine kada je rođen Instagram, lansiran iPad, a What’s App proslavio prvi rođendan i završava sa rođenima 2024, što znači da neće ni poznavati svet pre “pametnih” uređaja. Henri Rouz Li, književnica i stručnjak za međugeneracijske odnose, opisuje ih kao „Gen Z na steroidima“ – alfe će naslediti osobine zumera i onda ih utrostručiti. – Oni su generacija koja je uvek umrežena. Više nije neobično videti sasvim malu decu na pametnim telefonima, kako gledaju video ili slike – kaže Rouz Li. Njihovo odrastanje su odredili pandemija i roditelji milenijalci, od kojih su mnogi nastavili da rade od kuće i da komuniciraju na daljinu, putem Zooma.

– Gen Alfa bi zato mogla da bude manje uključena u sport i grupne aktivnosti na otvorenom – ističe ona. 

Iako znamo da će novim klincima mreža biti drugi dom, to ne mora biti tako loše, smatra Rejčel Li, kulturološki analitičar u agenciji The Digital Fairy. – Gen Alfa će započeti novi narativ o digitalnom dobu, s obzirom da ih odgajaju pametni milenijalci koji vreme ispred ekrana ne vide kao popustljivost ili porok, već kao suštinsku komponentu života – kaže ona. Alfe, dakle, ne odgajaju roditelji generacije X

Ostatak teksta pročitajte u majskom broju magazina Grazia.

Tekst: Milica Đorđević

foto: Profimedia

Politika kolačića

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.