Kako da naučite svoje dete da štedi

Nepotrebno je isticati da živimo u teškom vremenu, u kojem se svaki dinar obrće i prevrće tri puta pre nego što se upotrebi. A važno je da i vaše dete nauči da vrednuje novac (džeparac) i da shvati da on ne pada s neba. Stoga je neophodno da dete uključite u porodične rashode i štednje, kako bi u budućnosti izbeglo upadanje u eventualne finansijske teškoće.

Budite mu uzor i kada je reč o novcu

Objasnite detetu odakle novac stiže u kućni budžet, kao i koji su rashodi (plaćanje računa i ostalih tekućih troškova). Povedite ga u banku i objasnite mu čemu banka služi i šta se radi sa novcem. Na primer, jedan deo kućnog budžeta odlazi na plaćanje računa, drugi za svakodnevni život i treći ostaje za štednju.

Dopustite mu da aktivno učestvuje u trošenju novca

Neka dete u supermarketu upoređuje cene proizvoda i kažite mu da odabere proizvod s nižom cenom – jer će tako uštedeti. Ako imate veće dete, dajte mu spisak namirnica koje treba da kupi i budžet sa kojim može da raspolaže, a ono će imati pravi izazov – da kupi sve sa spiska i potroši onoliko novca koliko je dogovoreno.

Džeparac je obavezan

Na vama je da odlučite da li ćete davati detetu džeparac na nedeljnom nivou ili ćete ga novčano nagraditi ako pomaže u kućnim poslovima. Oprez! Dete mora razlikovati njegove obaveze u kući i dodatne zadatke za koje će biti nagrađeno.

Pokažite detetu kako se štedi novac

Za manju decu kasica prasica je savršena za čuvanje džeparca, dok starijoj deci možete objasniti da postoji i dečja štednja u banci – te da na dugoročan način mogu štedeti za kupovinu nekih vrednijih stvari.

Postavite jasne granice

Držite se dogovora, pa ako vaše dete potroši nedeljni džeparac već nakon drugog dana, nemojte mu ga dopunjavati. Ono treba da oseti posledice nerazmišljanja i besparice. Samo tako će naučiti da odredi prioritete i donese pravilne odluke vezane (ne samo) za novac.

Deca su bunari bez dna

Ovo će vam potvrditi svaki roditelj jer dete uvek traži i nikad ništa nema. Da biste izbegli takve rasprave, vodite knjigu mesečnih rashoda vašeg deteta ili dece. Tako će imati jasan uvid u to koliko se novca potroši na njega ili njih za mesec dana – a to nije nimalo mala svota.

Fotografije: Profimedia