Kako prepoznati lažova?

U principu, međutim, kada neko laže, menja govor tela i glas, jer čak i majstora laganja brine da bude uhvaćen u laži. Stručnjaci veruju da lažovi daju i druge znakove koji upućuju na to da pokušavaju da nas obmanu. Terapeutkinja i stručnjakinja za govor tela Kolin Vener navodi nekoliko lakših načina da uočite lažove.

Lutajuće oči

Oči su ogledalo duše, kažu, jer mnogo govore o čoveku. Naročito kada lažete, jer tada mozak besomučno radi da bi izrekao laž, a da ne bude uhvaćen u laži, kaže Vener. Oči lažova se uglavnom kreću okolo, skrećući pogled sa sagovornika. Ovo se dešava podsvesno da bi se izbeglo otkrivanje.

Promena glasa

Još jedna nevoljna reakcija koja se može javiti kada neko laže je promena glasa. Često je karakterističan pad ili porast tona. „Napetost u vašem glasu dolazi kada pokušavate da ne budete uhvaćeni u laži. Visina, jačina ili oboje se mogu promeniti”, kaže Venner. Takođe možete primetiti promene u načinu na koji osoba govori, kao što je mucanje, oklevanje ili prebrzo govorenje.

Skrivanje ruku

Ako mislite da neko laže, proverite njegove ruke. Neko ko laže može stisnuti ruke u šake, staviti ih u džepove ili prekrstiti. Svako od ovih ponašanja ukazuje na napetost u telu. Skrivanje ruku se dešava potpuno nesvesno, kao zaštita da ne budete uhvaćeni u laži.

Nemir

U stresnoj situaciji, mnogi ljudi su skloni nemiru. Ista stvar se dešava kada se laže. Kada pojedinci lažu, često im je teško da ostanu mirni i nervozni, što se odražava i na njihovo ponašanje. Ovo se može manifestovati kao zevanje, pomeranje u sedištu ili čak hodanje napred-nazad.

Drugačije ponašanje od uobičajenog

Kada čovek laže, često se ponaša drugačije nego inače. Ako vas gleda u oči u normalnoj situaciji, na primer, tokom razgovora, kada laže, verovatno će skrenuti pogled i skrenuti pogled. Ako je u normalnoj situaciji opuštena, možda je kada laže napetija i pažljivo bira reči.

Foto: Profimedia

Tekst: M.Đ.