Koja je razlika: kako se svet kreće ka trendu body neutrality

 

Nerealni standardi lepote koji se već dugo promovišu u društvu postaju sve manje traženi. Opšte je prihvaćeno da društvene mreže prvenstveno utiču na ovo. Ali fenomen je, u stvari, mnogo širi.

U intervjuu, Kejt Vinslet je priznala da je odbila da retušira ​​scenu iz serije „Mare of Easttown“, uprkos činjenici da je na njoj pokazan “ispupčen” stomak. Reditelj Kreg Zobel je hteo da “predstavi njeno telo u boljem svetlu”, ali glumica je odgovorila kategoričnim “Da se ​​niste usudili!” Pored toga, Vinslet je zahtevala povratak bora na očima kada su ih retuširali na fotografiji za promotivnu kampanju, a takođe je odbacila i fotografije na kojima joj je koža izgledala previše blistavo.

Vest se proširila po tabloidima i to je razumljivo: na kraju krajeva, obično poznate ličnosti više vole da uređuju svoje slike i kontrolišu retuširanje: što je njihov izgled besprekorniji, to bolje. Naviku uređivanja sopstvenih selfija podstiče Instagram sa svojim brojnim maskama i filterima. Specijalisti i plastični hirurzi kažu da im klijenti često ne dolaze sa slikama poznatih ličnosti, kao što je to bio slučaj ranije, već sa sopstvenim fotografijama, obrađenim pomoću aplikacija i maski.

Spisateljica, voditeljka, glumica, aktivistkinja koja se bori za mentalno zdravlje, Džamila Džamil, kategorično je protiv retuširanja svojih fotografija.

I svi nastavljamo da verujemo u savršene fotografije uticajnih devojaka – iako je sasvim očigledno da se obrađuju sa najmanje unapred podešenim postavkama – uz pomoć dve ili tri aplikacije za „poboljšanje“.

Pravo svetlo, prava instalacija i prava poza potrebni su da biste stvorili iluziju lepog, zategnutog tela i dovoljno je savladati nekoliko trikova.

Blogerka, novinarka Danae Mercer ima preko 2 miliona pratilaca na Instagramu. Popularnost je stekla uglavnom zahvaljujući činjenici da je pokazala da telo može izgledati drugačije u zavisnosti od ugla, svetlosti, primenjenih filtera i poza.

Njeni primeri su toliko jasni da odjednom razbijaju mnoge mitove o tome kako obično telo može i treba da izgleda.

Rijana Mejdžer ima sličnu misiju na Instagramu. Njena fotografija je elokventnija od hiljadu reči.

 

U međuvremenu, izazov nadimanja dobija popularnost na Instagramu i TikTok-u, gde korisnici postavljaju svoje fotografije pre i posle obroka, kada je stomak opušten i otečen. Bodies that look like this, also look like this –  obično u pratnji fotografija sa takvim postskriptumom.

Konačno, postoje šanse da se uverimo da niko nije savršen.