Polovina žena puši u trudnoći: Da li ste i vi među njima?

Iako je pušenje dokazano štetno po vašu bebu, kakav je vaš stav po tom pitanju: “ne, nikako” ili “možda ipak samo malo”?

Većina žena celog života muku muči sa usvajanjem zdravih navika, međutim, kada se dogodi trudnoća, sve to nekako biva mnogo lakše – ili bi makar tako trebalo da bude. Budući da sada vodimo računa o još jednom životu, pored sopstvenog, nekako je prirodno da poželimo da odaberemo najbolje za svoju bebu iako to može da znači da sebe lišimo onih malih zadovoljstava koja su nam pomagala da preguramo dan kao što je cigareta u stresnim trenucima ili čaša omiljenog vina pred spavanje. Međutim, da li smo zaista spremne da napravimo ovakve ustupke ili mislimo da koja loša navika tu i tamo ne može baš toliko da šteti?

Zdrav razum sam govori šta je ispravno, a šta ne (ako želimo da slušamo) ali istraživanja koja su nešto ranije sprovedena pokazala su zanimljiv (ili pak zabrinjavajući?) podatak – u Srbiji jednak broj žena puši tokom trudnoće, kao što to rade žene koje nisu u drugom stanju. Dakle, trudnoća ne pravi razliku u pogledu ove štetne navike, te žene nastavljaju da puše uprkos tome što cigarete mogu da budu loše po bebu.

Čak 45,5% žena u Srbiji je pušilo u nekom periodu trudnoće. Preciznije, 31,1% trudnica puši tokom prva tri meseca, 30,6% ne ostavlja cigarete ni tokom druga tri meseca, dok 28,1% budućih majki nastavlja da puši i u poslednjem trimestru trudnoće. Pozitivno je što procenat aktivnih pušača među trudnicama opada kako se trudnoća približava kraju, ali ovo i dalje predstavlja ozbiljan broj žena koje odlučuju da zadrže ovu naviku verujući da se ništa loše neće desiti sa njihovom bebom.

Podsećanja radi, stručnjaci ističu da žene koje puše teže mogu da ostanu u drugom stanju, dok u toku trudnoće može doći do patološkog razvoja placente i prevremenog porođaja. Duvanski dim takođe utiče na razvoj fetusa (manja težina i slabija razvijenost bebe), a može da dovede i do iznenadne smrti novorođenčeta ili kasnijih pojava plućnih poremećaja. Iako ne postoji jasni dokaz za to, neki stručnjaci tvrde da pušenje majke utiče na nižu inteligenciju deteta, a verovatno iz iskustva znate da deca pušača i sama često postaju pušači i to još u ranijoj dobi u odnosu na svoje roditelje.

Ako je sudeći prema podacima istraživanja, reklo bi se da naše trudnice ipak veruju u staro dobro “neće meni da se desi” uprkos brojnim potvrdama o štetnosti duvanskog dima na celokupan razvoj bebe, ali i njen kasniji kvalitet života. Zato se i postavlja pitanje: ako možemo nešto da sprečimo, zašto to ne radimo?

Tekst priredila: Ivana Tomić

Fotografije: Profimedia