POMOĆ IZ PRIRODE: sva čuda propolisa

Znamo da propolis stvaraju pčele od biljnih smola, pupoljaka ili kore drveća, koji se luče tokom proleća i leta. Njime zatvaraju svoje košnice i tako je štite, ali je manje poznato da na isti način mi možemo zaštititi naš organizam. Ovaj čudotvorni dar prirode sadrži više od 300 različitih jedinjenja, 22 minerala i 7 vitamina, a naučnici utvrđuju da može pomoći u borbi protiv virusa, gljivica i bakterija jer ih sprečava da se razmnože.  

Brojna istraživanja propolisa dokazala su da je antibakterijsko delovanje jače izraženo na gram-pozitivne bakterije (streptokoka, stafilokoka), nego na gram-negativne mikrobe (Salmonella, Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa), ističu apiterapeuti, koji istražuju moć pčelinjih proizvoda.

Kad direktno ne deluje na gram-negativne bakterije, u organizmu stvara zaštitu od upale koje one izazivaju. Efekat mu je slabiji od antibiotika, ali je manje toksičan, ne izaziva rezistenciju i ne oštećuje normalnu crevnu mikrofloru. Kao antioksidans popravlja posledice starosti, bolesti i lečenja, pa ga zato ponekad nazivaju i eliksirom mladosti. Smanjuje i nivo slobodnih radikala te sprečava oksidativni stres. Ovaj čudesni dar prirode ima više od 300 naučno utvrđenih lekovitih jedinjenja. Tinktura propolisa dezinfikuja rane, efikasno zaustavlja krvarenje, umanjuje bol, a smolastim sastavom deluje kao hanzaplast. Pčelari, ali i kuvari i majstori u radionicama često ga drže kao sredstvo hitne samopomoći, i povedne zaliju propolisom do dolaska lekaru. Osim toga, propolis ublažava bolno grlo pa ga treba nakapati na kocku šećera i dugo otapati u ustima ili na komadiću hleba, što važi za ljude sa povišenim nivoom šećera u krvi. Ukoliko se koristi duže i redovno, može podići imunitet i ojačati odbrambene snage organizma. Ako ga koriste deca u obliku tinkture, može se ostaviti da alkohol izvetri. Propolis ne treba da koriste ljudi koji su alergični na pčelinje proizvode. Možete to lako proveriti:  nakapajte kap-dve tinkture propolisa na podlakticu ili potkolenicu. Ako se u roku od 48 sati ne pojave crvene mrlje ili osip, možete ga koristiti. Zanimljivo je da su se u drevna vremena mumije štitile propolisom, a kasnije se to činilo sa gudačkim instrumentma. Slavni Stradivari je svoje violine bojio propolisom.