Da li znate šta je to toksična pozitivnost?

Sastajete se sa prijateljicom posle posla, želite da čujete sve o njenom godišnjem odmoru i drugim detaljima iz života koje ste propustili…

Ipak, kada stigne, vaša prijateljica ima sasvim druge stvari na umu: nezadovoljna je poslom i misli da je njen nadređeni ne shvata ozbiljno. U nadi da ćete joj preokrenuti raspoloženje, vi joj govorite da je sjajna i da će je neko drugi ceniti i shvatiti ozbiljno, ukoliko njen nadređeni neće. Ali, umesto da je oraspoložite, njena osećanja postaju još negativnija. Šta se tu zapravo dogodilo? Zar optimizam ne treba da pomogne ljudima da vide svetlost na kraju tunela? 

Pa, kako se ispostaivlo, to nije uvek slučaj. Kada na negativne emocije odgovorite čistim optimizmom, vi zapravo praktikujete toksičnu pozitivnost. Onda kada neko na vaše neprijatne vesti odgovori bodrenjem, u stilu “možeš ti to ili preći ćeš ti preko toga”, možete osetiti kao da vaše emocije nisu važne ili da, ukoliko odmah ne zanemarite taj negativni aspekt, nešto nije u redu sa vama. 

Kada govorite o problemu koji nema čisto i jasno rešenje, na primer, problem sa začećem, zdravstveni problemi, porodične veze i drugo, da li želite da vam neko pomogne tako što će izgovoriti bilo šta inspirativno ili motivaciono ili želite da vas sasluša i shvati šta tačno osećate?

Sve i da ste vi bili osoba prema kojoj se emituje toksična pozitivnost, možda ste je i vi sami praktikovali na drugima. Kada su ljudi koje volimo uznemireni, naš prvi instinkt je da ih odmah oraspoložimo, jer želimo da vidimo osmehe na njihovim licima i iskre u očima, ali kada to radimo, zapravo im ne dajemo prostora i vremena da sami shvate šta se zapravo dešava. Pravilo kog se možete držati kako biste izbegli emitovanje toksične pozitivnosti je sledeće: nemojte pokušavati da popravite osećanja jedne osobe, već joj samo recite da ste tu za njih, šta god da se dešava. 

Takođe, moramo naglasiti da toksičnu pozitivnost možete emitovati sami prema sebi – zapravo, postoji dobra šansa da ste to i uradili. Ako ste ikada u sebi preispitivali svoja osećanja, možda zapravo niste čuli šta vam ona govore. Možda vam je zaista potrebno vreme da prežalite raskid ili nešto slično. 

Naravno, ne želimo da kažemo da treba da se otarasite pozitivnog razmišljanja u potpunosti, već samo da morate znati njegovu vrednost u čitavom spektru emocija. 

Ponekad čaša, jednostavno mora biti polu prazna.