Nocebo efekat: mogu li naše misli izazvati bolest?

Mnogi su čuli da su misli materijalne. Iznenađujuće je da je ova teorija našla praktičnu potporu na polju zdravlja: ​​pacijenti koji su sigurni u svoju neizlečivost zapravo umiru, a oni koji su sigurni u bolest se često razbole. 

Sindrom prekomerne sumnjičavosti, koji karakteriše pripisivanje „bolesti“ sebi, u nauci se naziva nocebo. Studija dr John Zubieta sa Univerziteta u Mičigenu otkrila je da je ovaj efekat povezan sa smanjenjem hormona dopamina, koji je uključen u proizvodnju opioidnih peptida koji imaju analgetičke efekte. Tako se javlja stvarno pojačavanje bola. Štaviše, nauka takođe povezuje efekat noceba sa modulacijom holecistokinina – postoje dokazi da ovaj hormon doprinosi pojavi hiperalgezije (velika osetljivost tela na stimulanse bola), pretvarajući anksioznost u stvarni fizički bol.

Ispostavilo se da isprazni strahovi i neurotična stanja zaista mogu doprineti pojavi bolesti ili čak smrti (u okviru studije identifikovani su slučajevi kada je pacijent koji se greškom smatrao smrtno bolesnim umro).

Najčešće se nocebo efekat može videti na delu kod uznemirenih ljudi sa neurotičnim poremećajima – na primer, u pozadini globalne histerije o koronavirusu, takvi pojedinci pronalaze simptome bolesti (na primer, gubitak ukusa) čak i sa uobičajenom prehladom. Važno je shvatiti da nocebo efekat nije šala. Previše fokusiranja na „loše“ može izazvati stvarno pogoršanje zdravstvenih pokazatelja. Delimo jednostavne preporuke za sprečavanje ovog efekta.

Redovno ispitujte telo

Neprijatelja vredi upoznati. Umesto da sumnjate da imate sve vrste bolesti, lakše je tačno znati stvarno stanje stvari u telu – proći preglede, uraditi testove, baviti se sportom, nadoknaditi potrebne količine vitamina i mikroelemenata i preduzeti mere predostrožnosti .

Filtrirajte informacije

Vaša sposobnost upravljanja životom i zdravljem zavisi od kvaliteta informacija koje vas okružuju. Pokušajte da preskočite zabrinjavajuće vesti nedelju dana i usredsredite se na svoje zdravlje, obrazovanje i provodite vreme sa porodicom umesto da gledate televiziju. Vaš život će biti obogaćen, a nervni sistem će se opustiti.

Evoluirajte

Komunicirajte sa pozitivnim ljudima, okružite se korisnim informacijama koje u vama donose najbolje osobine, bavite se ličnim rastom, steknite hobi, odaberite način fizičke aktivnosti koji vam odgovara – ispunjavajući svoj svakodnevni život takvom aktivnošću provodiće manje vremena razmišljajući o lošem …

Postavite sebi cilj

Ako ste bolesni, pronađite sebi novi smisao života. Radite ono što ste dugo želeli, a niste smeli ili jednostavno „niste stigli“, postavili sebi novi cilj. Tako će telo proizvoditi hormone radosti, što će ubrzati oporavak.

Napišite strahove i nezadovoljstvo

Bilo kakve bolne senzacije ne treba držati za sebe. I nije stvar u tome da svoj strah podelite sa drugima. To možete učiniti mnogo lakše i efikasnije: zapisivanje svojih osećanja i misli  u beležnicu vrlo je praktičan, jednostavan i efikasan način da se rešite opsesija.

Generalno, važno je zapamtiti da je polovina uspeha naš stav, i stoga, kako i o čemu razmišljamo direktno utiče na ishod događaja. Pokušajte da razmišljate pozitivno, ne predajte se panici i oslanjajte se isključivo na činjenice, a ne na nagađanja – u ovom slučaju ćete moći samostalno da upravljate svojim životom i kontrolišete njegov tok.

foto:marieclaire