Postoje noći kada ne možemo da spavamo

Zašto ne mogu da zaspim?

Ako niste mogli zaspati tokom naizgled mirnih noći, ovo su možda razlozi!

Postoje noći kada jednostavno ne možemo zaspati, a umesto da se opustimo, valjamo se u krevetu s pitanjem: ali zašto ne mogu da spavam?

Obično okrivljujemo misli koje nam padaju na pamet. Međutim, postoje i drugi razlozi zbog kojih ne možemo sklopiti oči i koje samo treba prepoznati da biste se rešili jednom zauvek.

Hormon stresa vas održava budnim

Kada kortizol, hormon stresa, raste, osećamo se nervozno i umorno. Shodno tome, noć postaje vreme koje treba iskoristiti, a naš um ostaje budan, jer smo prirodno vođeni da tražimo rešenja za svoje probleme.

Rešenje: ne tražite rešenje (i ne brojite ovce!) Zvuči kao igra reči, ali istina je da ako u neprospavanim noćima provodite vreme za pronalazak rešenja za tu misao koja vas zaokuplja, znajte da radite u pogrešnom smeru. Dovoljno je reći da je čak i stari savet brojanja ovaca kontraproduktivan: brojanje ima kognitivnu aktivaciju i zato osim što još više probudi naš mozak odloži i vreme za spavanje. Ako želite zaspati, koncentrišite se na disanje, pazeći da vizualizujete nadimanje stomaka i nastojte da utišate svaku misao koja vam padne na pamet.

Koliko puta vam se dogodilo da ne možete zaspati zbog anksioznosti zbog nečega što će se dogoditi sutradan?

Anksioznost je snažno aktivirajuća emocija koja vas drži budnim i ne dozvoljava vam da izgubite kontrolu. Ako je želite pustiti – barem noću – pokušajte da upotrebite svoju maštu. Zamislite situaciju ili priču koja vas se tiče u kojoj vizualizujete ljude, pejzaže i trenutak po trenutak šta se događa.

Nesanica “prve noći”

Zove se efekat prve noći i to je nesanica koja nam dolazi kada prvi put spavamo u novom okruženju. U praksi nas leva hemisfera mozga drži budnim da bismo se mogli suočiti sa bilo kojom mogućom opasnošću od novog okruženja. Ista dinamika se može dogoditi i kod kuće, ne zbog okruženja, već zbog nove situacije sa kojom se susrećemo i koja nas drži budnima kako ne bismo bili nepripremljeni.

Rešenje? Pokušajte da uključite svetla i racionalno proučite novo okruženje i bilo koje nepoznanice (čak i metaforične). Jednom kada ih pregledate i razrešite budni, ugasite svetlo i zaboravite na njih.

 

 

Politika kolačića

Koristimo kolačiće i slične tehnologije za skladištenje i pristup informacijama na Vašem uređaju. Neke od ovih tehnologija su tehnički neophodne da bi vam pružile bezbednu, funkcionalnu i pouzdanu web stranicu. Takođe, želimo da postavimo opcione/dodatne tehnologije kako bi vam pružili najbolje korisničko iskustvo.

Dodatne informacije su dostupne na stranici politika privatnosti.

Neophodni kolačići

Ovi kolačići su neophodni za normalno funkcionisanje web sajta, jer omogućavaju osnovne operacije poput održavanja vaše sesije, obezbeđivanja sigurnosti i pravilnog rada ključnih funkcionalnosti stranice.

Analitički i kolačići trećih strana

Ovi kolačići nam omogućavaju da razumemo kako pristupate stranici i Vaše navike pregledanja (npr. pregledane stranice, vreme provedeno na stranici, klik na sadržaj). Oni nam omogućavaju da analiziramo performanse i kvalitet naše stranice i da otkrijemo moguće greške.

Omogućavanje ovih kolačića pomaže nam da poboljšamo naš web sajt.