10 začina koji će dati posebnu aromu kafi

Zaljubljenici u kafu uvereni su da u ovaj napitak ne možete da dodate ništa osim kafe i vode, inače ćete narušiti ovo savršenstvo ukusa.

Ako niste jedan od njih, savetujemo vam da eksperimentišete. Kafa se može obogatiti ne samo cimetom i čokoladom, več i raznim drugim začinima koji će ovom mirisnom napitku dati posebnu aromu. Otkrivamo koje začine možete dodati jutarnjoj šolji kafe kako biste je učinili još zdravijom.

Kardamom

U arapskoj kulturi je uobičajeno dodavanje kardamoma u kafu. Kardamom umiruje, dobar je za stomak, a takođe osvežava. Začin ima prepoznatljiv ukus, tako da vam treba vrlo malo: prstohvat za jednu šoljicu kafe. Dodajte začin u kafu pre kuvanja, a zatim pripremite napitak na uobičajeni način.

Crni biber

Crni biber u zrnu ima antiseptička svojstva, zagreva i daje piću posebnu aromu. Dovoljno je jedno ili dva zrna bibera. Mogu se dodati ključaloj vodi ili gotovom piću dok je još vruće. U drugom slučaju, pustite da se kafa malo skuva, a zatim uklonite biber.

Kora limuna ili pomorandže

Citrusi nisu dobri samo za čaj. Stavljanje uobičajenih kriški limuna ili pomorandže ni na koji način neće promeniti ukus kafe. Bolje je samleti koru, pomešati sa kafom u prahu, a zatim skuvati kao obično piće.

Lovorov list

Lovorovi listovi će vašoj kafi dati prijatnu, začinjenu aromu. Ako ne preterate sa količinom, ovaj začin neće dati nikakav neprijatan ukus, dovoljan je jedan mali list po šolji pića. Lovorov list treba dodati čim sklonite kafu sa vatre ili je prelijete ključalom vodom. Pustite da malo odstoji u toplom napitku, a kada osetite da ima miris, izvadite ga iz šolje. 

Med

Med u kafi je odlična zamena za šećer. Najbolje je kombinovati med sa bademovim mlekom i cimetom. Dodajte med gotovoj kafi, inače će tokom kuvanja izgubiti neka od svojih korisnih svojstava.

Muskatni orah

Muskatni oraščić učiniće vašu jutarnju kafu još okrepljujućom. On će vam pomoći da se ugrejete, daje aromu piću, a takođe podstiče moždanu aktivnost. Muskatni oraščić treba dodavati vrlo pažljivo – dovoljan je prstohvat, inače će kafa imati gorak ukus.

Čia semenke

Ljubiteljima adaptogena svideće se recept za kafu od čia semenki. Ova superhrana se često koristi u zdravim poslasticama, ali je i sasvim pogodna za tople napitke poput kafe. Čia seme nema gotovo nikakav ukus, pa je glavna stvar u njima korist. Pre upotrebe, potopite ih u vodu na najmanje deset minuta, odnosno dok ne dobiju strukturu želea. 

Žumance

Turskoj kafi se dodaje žumance – ono u njoj zamenjuje druge opcije za kremastu podlogu: mleko, kajmak, sladoled. Ispostavlja se da je ova kafa gusta, izdašna i vrlo nežnog ukusa. Žumance umućeno sa šećerom treba dodati kipućoj kafi i napitak odmah skloniti sa vatre – žumance ne bi trebalo da proključa, već da ostane tečno, poput slatke pavlake.

So

Neki gurmani dodaju malo soli u kafu kako bi uklonili gorčinu i otkrili ukus pića na nov način. Pre kuvanja morate odmah staviti so, zajedno sa kafom i šećerom. Tokom ispijanja, so ne bi trebalo da se oseti.

Lavanda

Kafa od lavande je popularno piće u modernim kafićima, ali lako je možete napraviti sami. Da biste to uradili, potrebno je samo da dodate nekoliko suvih cvetova u kafu, dodate vodu i kuvate kao i obično. Kao i bilo koji drugi začin, i lavande bi trebalo biti vrlo malo, inače će pokvariti ukus. Kafa od lavande može biti mlečna ili crna.

roxy.ua