Mirisni, mekani, posni medenjaci

Kakvi su to praznici ukoliko se po kući ne širi miris kolača, posebno ako sadrže med, cimet, vanilu… A medenjaci su više od slatkiša. Oni su poziv na druženje i rasplamsavanje mašte, dok ih ukrašavate, a mogu vam poslužiti i kao ukrasi za jelku. Svakako su preukusni, simbol praznika. Što duže traju, to su mekši i ukusniji, zato slobodno napravite veću količinu i čuvajte ih u metalnim kutijama. Mališani će se posebno obradovati, ne samo da ih konzumiraju, već će biti i ponosni što su učestvovali u pripremi.

Sastojci: 250 g meda, 150 g margarina, 100 g smeđeg šećera, kašičica mlevenog cimeta, kašičica karanfilića u prahu, 1/2 kašičice rendane korice limuna, 1/2 kašičice rendane korice narandže, vanilin šećer, 500 g brašna (meko T-400), 1/2 kesice praška za pecivo, kašičica sode bikarbone, prstohvat soli

Za ukrašavanje: 150 g šećera u prahu, 1 kašičica soka od limuna, voda ili biljno mleko (količina po potrebi)

Testo: U šerpici na tihoj vatri zagrejete med, te u njemu rastopite komadiće biljne masti. Dodajte smeđi šećer, a potom i začine, pa sve zajedno promešajte i sklonite sud sa vatre. U činiju za mešenje prosejte brašno, dodajte so, prašak za pecivo i sodu bikarbonu. Promešajte. Prohlađeni med sipajte u brašno i umesite testo. Uvijte ga u providnu foliju i ostavite u frižideru sat vremena.

Oblikovanje i pečenje: Rashlađeno testo oklagijom rastanjite na debljinu od pola centimetra. Modlicama po svojoj želji vadite iz testa oblike i ređajte ih na papirom za pečenje postavljen pleh. Pecite u rerni zagrejanoj na 180º C do 10 minuta. Dužinu i temperaturu pečenje prilagodite osobinama svoje pećnice, al pazite da medenjake ne prepečete. Treba da budu meki kad ih izvadite jer će se hlađenjem dodatno stvrdnuti. Izvadite pleh iz rerne i ostavite kekse da se ohlade u plehu. Medenjake čuvajte u zatvorenim metalnim kutijama na sobnoj temperaturi. Mogu dugo da stoje jer ne sadrže kvarljive namirnice.

Tekst: Snežana M. 

Fotografija: Shutterstock