Postanite majstor za sendviče: 6 saveta za mala remek-dela, kao stvorena za kućna okupljanja

Mali zalogaji, sendvičići ili kanapei, kako god ih nazvali, uvek su dobra ideja za posluženje. Svi ih vole jer asociraju na detnjstvo i proslavu rođendana.

Bez obzira da li idemo u goste ili nam oni dolaze, u našoj, balkanskoj tradiciji odomaćeno je da se pored kafe i pića, uvek i nešto prezalogaji. Koliko god da je to s jedne strane izraz naše gostoljubivosti i odraz tople duše, s druge strane ta navika ume da bude opterećujuća. Sigurno vam se desilo da ste odložili dolazak najavljenih gostiju jer nemate vremena da nešto spremite za posluženje. Ali, uvek postoji rešenje, a jedno od njih su mali, šareni zalogaji koji svi vole.

Dajemo vam sugestije kako da postanete majstor za sendviče i bez nervoze dočekate i ugostite drage ljude i lepo se zabavite.

1. IZBOR HLEBA – U zavisnosti kakav sadržaj ćete staviti preko, birajte hleb. Ukoliko će biti više tečnih sastojaka, uzmite hleb koji ima čvršću kozistenciju, odnosno deblji. Ukoliko su sastojci tvrđe teksture, uzmite rastresitiji hleb, poput bageta, koji ćete ukuso seći, kako bi dobili veću površinu za raznovrstan sadržaj.

2. NI PRETANKO NI DEBELO ISEČEN HLEB – Što je hleb deblji i tamniji, zakuska će delovati bogatije, ali ne treba preterivati. Potrebno je napraviti balans između debljine, odnosno količine hleba i sadržaja koji ide preko.

3. TOST HLEB SE NE TOSTIRA – Najbolje je tost iseći na trouglove, svaki komad dijagonalno preseći, pa ga preseći na pola. Ukoliko baš želite, možete ga tostirati, ali samo jednu stranu na koju će ići kremastiji sadržaj. Tostirana strana će sprečiti natapanje hleba i biće kao barijera za oticanje tečnih namaza sa strane. Ne preterujte sa kvašenjem hleba sezonskim povrćem. Ukoliko, na primer, odaberete šunku i šparglu kao glavne sastojke, preko njih stavite sasvim malo rukole sa limunom

4. ODABIR NAMIRNICA KOJIMA PREKRIVATE SENDVIČ-ZALOGAJE – Nadev se može napraviti od najraznovrsnijih sastojaka koje uglavnom imate u kući, frižideru. Pored šunke, u različitim oblicima, može se upotrebiti i preostalo meso od ručka (iseckano na komadiće), riblji fileti iz konzerve, dimljeni losos, slaninica, avokado, kuvana jaja i naravno sir, kao njihov neizostavni deo. A tu su i namazi koje možete sami napraviti sa dodatkom majoneza, kečapa, senfa…

5. SIR KAO ZLATNI STANDARD – Svi sirevi su u igri, od tvrdih belih, nešto pikantnijih, poput sjeničkog ili zlatarskog do nešto mekše kozistencije kao što je feta i naravno kačkavalj i trapist, mešani, kravlji, ovčji ili kozji. Oni idu na kraju, seckani ili rendani.

6. ZA BOGATIJI IZGLED I DEKORACIJU – Kao finiš neodoljivih kanapea, koristite različito povrće – rukolu, peršunovo lišće, sitno seckane rotkvice, rendane krastavčiće, sitno seckanu papriku (svežu ili iz turšije)…

Foto: Shutterstock