Zašto je voćna dijeta loša ideja?

Od Stiva Džobsa do popularnih veganskih vlogera, redovno konzumiranje samo sirovog voća definitivno će vam promeniti život. Ali da li će to imati koristi?

Pristalice takozvanog frujarijanizma tvrde: jedite samo sirovo voće (a ponekad i orašaste plodove i semenke) – i bićete srećni. Tačnije: ubrzani metabolizam, šok doza vitamina, pravilan nivo hidratacije, povećana aktivnost mozga, energetski naboj i potpuna detoksikacija tela. Zimi, sličan pristup ishrani zvuči pomalo ekstremno.

Ko bi se usudio kriviti voće da je “bezvredno”?

Danas ima nekoliko miliona sledbenika fruktonijalizma širom sveta, koji svoj životni stil aktivno promovišu na društvenim mrežama. Pogledajte samo bezbroj fotografija smoothieja s hashtagom #fruitar. Ali zašto isključivo voćna dijeta još uvek nije prikladna za većinu ljudi?

Potrebni su vam i drugi hranljivi sastojci

Voće je puno vlakana, antioksidanata, vitamina i minerala – i to je sjajna vest. Zahvaljujući prirodnom šećeru i ugljenim hidratima daje energiju. Nije slučajno da se u dobi od 18–35 godina preporučuje jesti dve šolje voća dnevno. Ali čak tri ili četiri različite vrste voća neće vam moći obezbediti vitalne hranjive materije koje telo treba da bi funkcionisalo pravilno. Na primer, potrebni su vam proteini da biste obnovili i popravili tkiva i masti da biste zaštitili organe i pomogli moždanu aktivnost. Jedući isključivo voće, gubite ove i druge važne hranljive materije.

Dodatni stres

Kada se odlučite za bilo kakve promene ishrane, morate pažljivo odmeriti da li je ova strategija ishrane u budućnosti pogodna za vas. Prelazak sa upotrebe različitih proizvoda na samo jednu vrstu za većinu ljudi neminovno povlači ogroman stres. Svaka promena načina života koja se dogodi preko noći i podrazumeva radikalne promene u 90% slučajeva dugoročno je neuspeh. Svaki plan zdrave ishrane koji naziva najpoznatiju hranu zabranjenom može naštetiti vašem psihološkom stavu prema hrani i prouzrokovati psihološke poremećaje.

Možete se osećati loše 

2013. godine, kada je glumac Ešton Kučer glumio u biografskom filmu o Stivu Džobsu, pokušao je slediti voćnu dijetu kako bi što bolje doživeo lik lika i navikao se na ulogu. Ali nedelju dana kasnije završio je u bolnici zbog slabog rada pankreasa. Ovaj organ je odgovoran za proizvodnju insulina i kontrolu šećera u krvi. Stoga, ako njegov učinak naglo padne, telo ne može preraditi šećer. A ako istovremeno jedete uglavnom slatko voće, lako možete shvatiti zašto je to pravi problem za telo. Pored toga, za osobe sa dijabetesom koje ne mogu da koriste insulin, voćna dijeta može biti štetna.

Stoga, ako recimo odlučite da zauzmete „voćnu stranu“, odbijajući sve ostale prehrambene proizvode, obavezno se konsultujte sa lekarom.