Zabavom do gubitka kilograma: dijeta sa serotoninom

“Najlakši način za mršavljenje je zadovoljenje mozga“, rekla je Džudit Vurtman, doktorka bioloških nauka jedne od najvećih svetskih naučnih laboratorija – na Massachusetts Institute of Technology.

Oblast rada i istraživanja Džudit Vurtman je zdravlje žena i kako na njih utiču najrazličitije dijete. Ona je sa kolegom napisala knjigu „Moć serotoninske dijete“, jedan od glavnih manifesta za novi zdrav životni stil.

Da biste smršali, stvar je u tome da morate imati puno energije i uživati u životu, a za to treba da se sprijateljite sa sopstvenim apetitom. Uravnotežiti nivo serotonina je od ključnog značaja. Ovaj hemijski element jedan je od neurotransmitera mozga, koji je odgovoran za mnoge najvažnije procese u našem telu. Pre svega – za apetit, raspoloženje i libido.

Kada nivo serotonina opadne, osećamo nalete akutne gladi – i to one u kojoj strašno želimo nešto „ukusno“, i što je štetnije, to bolje. Ako je serotonina u mozgu hronično malo, to je već depresija, a kada je on normalan, mi, naprotiv, osećamo punoću života – doslovno i figurativno, čak i ako smo poslednji put jeli peršun pre šest sati.

Sa nedostatkom serotonina, neki lekari povezuju gojaznost „gornji tip“ – kada se ugojite u predelu stomaka i struka. Sinteza serotonina u telu stimuliše triptofan, aminokiselinu koja se nalazi u hrani bogatoj vlaknima, proteinima i složenim ugljenim hidratima (zovu ih i „spori“ – dugo se vare i ne izazivaju nagli porast nivoa glukoze). Suprotno tome, lako svarljivi prazni ugljeni hidrati, kao i stroga proteinska dijeta, kafa i alkohol, smanjuju nivo serotonina.

U praksi to znači da treba da jedete generalno sve – od integralnih žitarica, smeđeg pirinča, mahunarki, ćuretine, morskih plodova (sadrže puno polinezasićenih masnih kiselina Omega-3 i Omega-6), banana, smokvi, suvih kajsija, semena susama i drugih orašastih plodova, batata, škampa (bogati magnezijumom, koji takođe indirektno povećava nivo serotonina), celera, karfiola, brokolija, paradajza, pa do tamne čokolade.

Od alkohola, samo suvo crveno vino je dobro za serotonin. Ovo je prijatna dijeta – možete jesti hleb, testenine od pšeničnog brašna i druge divne stvari. Ali, vrlo je važno kada i koliko jesti.

Preporuke dr Vurtman

Ako ste gladni, spori ugljeni hidrati mogu vam pomoći. Bolje je da ih ne mešate sa proteinima – morate sačekati najmanje tri sata pre i posle ugljenih hidrata. Sadržaj proteina u delu ugljenih hidrata ne bi trebalo da prelazi 4 g, masti – ne više od 3 g.

Jedite ugljene hidrate na početku, a ne na kraju obroka. Proteini su za doručak i ručak, popodne je idealno za bananu, sušeno voće, komad čokolade. Za večeru – ugljeni hidrati i prilično malo proteina (na primer, testenina sa šparglama i škampima). Serotonin će porasti i primetićete da lako možete bez kolačića uz kafu ili čaj. Inače, serotonin poboljšava i kvalitet spavanja.

Stres – naročito ako istovremeno radite stotinu stvari – izaziva pad serotonina. To znači da vam treba još više serotonina – to se može postići većim kretanjem i boravkom na suncu. Kada postane veoma hladno, koristitite vitamine i minerale koji blagotvorno deluju na nervni sistem: B6, B12, B5 i B8, E, magnezijum, hrom, cink, selen, L-lipoična kiselina i biotin.

foto:marieclaire