5 stavki po kojima žene nisu ravnopravne sa muškarcima

Feministički pokret tokom godina napravio je ogromne pomake. Ipak, i nakon više od jednog veka otkako su žene dobile pravo glasa, tužna činjenica je da imamo još mnogo posla. „Feminizam“ se i dalje smatra kontroverznom rečju, iako je definicija feminizma prosta: nastojanje da se osigura da svaka žena ima jednaka prava kao i muškarci, bez obzira na njihovu rasu, veru, rodnu pripadnost, seksualne preferencije ili bilo šta drugo.

Zvuči kao definicija zdravog razuma, zar ne? Pa, uprkos mnoštvu podataka koji pokazuju da žene nisu tretirane jednako kao i muškarci, mnogi ljudi se ne slažu sa pretpostavkom feminizma, tvrdeći da su žene već jednake muškarcima ili da se njihovi prihodi ne podudaraju sa prihodima muškaraca jer nisu dovoljno radile ili da su žene i muškarci inherentno i biološki različiti i da se ne mogu porediti. Drugi se slažu da su zalaganja za prava žena plemenit cilj, ali da se muška prava ne uzimaju u obzir.

U stvari, većina feministkinja smatra da su muškarci takođe u nepovoljnijem položaju zbog nejednakosti između muškaraca i žena. Kada socijalizujemo muškarce da ne pokazuju tugu i strah, da obezbede finansijski, a ne emocionalno, i da ne traže pomoć za mentalno zdravlje, doprinosimo kulturi koja šteti i muškarcima i ženama.

U isto vreme, muškarci, statistički su u prednosti kada je u pitanju moć zarade, napredovanje u karijeri i mnoštvo drugih faktora. Feminizam je naporan posao koji i muškarci i žene moraju da urade da bi izjednačili uslove.

U nastavku teskta donosimo van 5 šokantnih činjenica koje dokazuju da žene još uvek nisu jednake muškarcima.

1. Žene zarađuju manje novca od svojih muških kolega

Iako se razlika u platama smanjuje, žene zarađuju 79 odsto onoga što njihove muške kolege zarađuju u potpunosti, prema Nacionalnom partnerstvu za žene i porodice.

2. Seksualno uznemiravanje na radnom mestu je toliko uobičajeno da direktno doprinosi jazu u platama

Seksualno uznemiravanje i napad na radnom mestu toliko su uobičajeni da žene masovno teraju da daju otkaz. Prijavljivanje takvog zlostavljanja je često neprivlačno za žene zbog odmazde i nedostatka posledica za nasilnike. Stoga, žrtve osećaju da se moraju suočiti sa nezaposlenošću, nesigurnošću posla i smanjenjem plata, kako bi dale prioritet svojoj bezbednosti.

A šta se dešava sa ženama koje ostanu u ovim toksičnim radnim okruženjima? Žene koje ostaju na poslovima na kojima su seksualno uznemiravane prijavljuju smanjenu produktivnost, veću stopu anksioznosti i depresije i osećaj obespravljenosti u pogledu pregovaranja o unapređenjima i povišicama.

3. Žene su nedovoljno zastupljene u vladi

Samo 25,5 odsto svih nacionalnih parlamentaraca su bile žene, prema podacima UN za 2021.

4. Žene i dalje nose veći teret domaćinstva

Uprkos činjenici da su žene obrazovanije i zaposlenije nego ikada ranije, one su i dalje zadužene za većinu kućnih obaveza. Forbs je objavio da 54 odsto žena koristi porodiljsko odsustvo, dok samo 42 odsto muškaraca odvoji vreme od posla. Pored toga, žene uzimaju 10 puta više privremenog odsustva da bi bile sa svojom decom nego muškarci, što ih često dodatno finansijski opterećuje.  Žene takođe češće rade od kuće, brinu o bolesnoj deci ili čak potpuno napuštaju posao.

5. Uprkos tome što su uspešne kao i muški sportisti, žene u sportu se i dalje suočavaju sa rodnom nejednakošću

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) proučavala je izveštaje o sportu i otkrila da postoje značajne razlike u načinu na koji se govori o sportistkinjama i njihovim disciplinama u medijima. Pored rodno zasnovanih diskusija sportskih stručnjaka, sportistkinje se bore I protiv jaza u platama koji postoji I u svetu sporta.

Foto: Shutterstock