Borba sa viškom kilograma večita je tema brojnih devojaka i žena i sama reč dijeta izaziva ogromno interesovanje. Jedna u nizu koja se pojavila jeste sirtfood dijeta koja se sve češće pominje na društvenim mrežama, razmenjuju se iskustva njene primene i efekti. Ovaj režim ishrane posebno je proslavila pevačica Adel, koja se zahvaljujući njoj izgubila 45 kilograma i bukvalno se prepolovila, te od simpatične buckaste devojke, postala zvezda koja sada ne osvaja samo glasom, već i stasom.
Sirtfood dijeta dobila je naziv po proteinu sirtuinu, za koji se smatra da onemogućava umiranje ćelija u organizmu. Suština je u tome da se odabranom hranom ovaj protein aktivira tako što podstiče gubitak težine, sagorevanje masti, izgradnju mišića i sprečava bolesti. Namirnice koje su ključne u ovom režimu ishrane su zeleni čaj, tamna čokolada (85% kakaoa), agrumi, peršun, kurkuma, kelj, borovnice, kapar, crno vino.
Dijeta je podeljena u dve faze. Početna traje nedelju dana i uključuje ograničavanje kalorija na 1000 kcal tokom prva tri dana, konzumiranje tri zelena soka od sirtfood namirnica i jednog obroka bogatog sirtfood namirnicama, svakog dana. Sokovi uključuju kelj, celer, rukolu, peršun, zeleni čaj ilinun. Obroci uključuju ćuretinu sa peršunom i žalfijom, piletinu sa karijem, testeninu od heljde. Od četvrtog do sedmog dana, energetski unos se povećava na 1500 kcal i sastoji se od dva zelena soka i dva obroka bogata sirtfood namirnicama.
Iako dijeta promoviše zdravu hranu, ona je restriktivna i u izboru hrane i uključuje ispijanje sokova.
Istraživanja o efektima sirtfood dijete nisu samo afirmativna, već ima i onih koji nisu baš ubeđeni da je reč o baš najzdravijem restriktivnom načinu ishrane.
“Na prvi pogled, ovo nije dijeta koju bih savetovao svojim klijentima. Cilj da se dobije 1000 kcal tri uzastopna dana je izuzetno teško i verujem da većina ljudi to ne bi uspela da postigne. Gledajući listu namirnica, možete videti da su to namirnice koje se često nalaze na listi zdrave hrane, ali bi bilo bolje da ih podstičete kao deo zdrave uravnotežene ishrane. Povremeno pijenje čaše crno vina ili nekoliko kockica čokolade neće nam škoditi, ali ne bih preporučio da se svakodnevno upotrebljavaju. Trebalo bi da jedemo mešavinu različitog voća i povrća, a ne samo onog propisanog ovom dijetom”, smatra dijetetičar Emer Delanej.
ŠTA JE SIRTFOODS
Sirt je skraćenica za sirtuine, klasu proteina u telu koji su važni za regulisanje bioloških procesa koji mogu uticati na naše zdravlje i težinu. Sirtfoods je termin koji se odnosi na hranu koja sadrži prirodna jedinjenja poznata kao polifenoli koji imaju potencijal da aktiviraju sirtuine.
KAKO RADI SIRTUIN
Istraživanja su pokazala da veoma niskokalorična dijeta može produžiti naš životni vek ublažavajući proces starenja, kao i podsticanjem popravke DNK. Veruje se da aktivatori sirtuina u hrani mogu da oponašaju iste efekte kao ishrana sa ograničenim unosom kalorija. Sirutin takođe ima ulogu u metabolizmu masti, što objašnjava zašto nam mogu pomoći da izgubimo težinu.
KAKO POMAŽE DA SMRŠATE
Studije su pokazale da aktivatori sirtuina mogu pomoći u mobilizaciji naše uskladištene masti i povećanju funkcije mitohondrija (deo ćelija koji generišu energiju). Takođe se pokazalo da proteini sirtuina regulišu proizvodnju insulina, hormona koji upravlja ravnotežom šećera u našem organizmu i omogućava nam da koristimo šećere iz ugljenih hidrata u ishrani kao energiju.
UBLAŽAVA PROCESE STARENJA
Protein sirtuin nije samo povezan sa načinom na koji naše telo metaboliše energiju, već je poznato i da pozitivno utiče na proces starenja i nastanak određenih bolesti. Istraživanje aktivatora sirtuina resveratrola, korisnog jedinjenja u crnom vinu, otkrilo je da može pomoći u prevenciji i lečenju gojaznosti i pomoći u sprečavanju propadanja srca i mozga, povezanog sa starenjem.
Treba spomenuti da se veliki deo sprovedenih istraživanja bavio dodatnim nivoima polifenola koji su mnogo veći nego što bismo pronašli samo u hrani. Sve namirnice koje sadrže aktivatore sirtuina je prirodna, zdrava, biljna i nećete pogrešiti ako ih povećate u svojoj ishrani.
KOJU HRANU KONZUMIRATI
Namirnice koje sadrže aktivatore sirtuina su:
- NAPICI – kafa, zeleni čaj i crno vino
- ZAČINI – kurkuma, đumbir, nana, karanfilić i maslinovo ulje su poželjni
- POVRĆE – luk, kelj, peršun, žalfija, ribizle, urme, masline, orasi
- PROIZVODI OD SOJE i tofu sir
- MESO – ćuretina i losos
- MINERAL – selen
- KAKAO I CRNA ČOKOLADA
KAKO U ISHRANU UNETI ŠTO VIŠE SIRTFOOD NAMIRNICA
Jedan od najlakših načina da sirtfood namirnice uvrstite u svoju ishranu je da počnete sa smutijem za doručak. Pomešajte mericu kvalitetnog proteinskog praha, malo nezaslađenog bademovog mleka, šaku crnih ribizli i malo kelja, sve izmiksajte i uživajte u zdravom obroku. Za kuvanje, koristite maslinovo ulje. Običan čaj zamenite zelenim, a ukoliko vam je gorak, možete se odlučiti za čaj od jasmina koji je blaži. Zeleni čaj možete piti i hladan, sa kriškama limuna. Kao popodnevni obrok miso supa je odličan izbor.
KAKO IZGLEDA SIRTFOOD DIJETA
1. FAZA – PRILAGOĐAVANJE TRAJE 7 DANA – Prva tri dana imate tri obroka, a to su napici koji se prave od određenih sirtfood namirnica, i ne sme se preći 1000 kalorija. Naredna četiri dana, broj kalorija se povećava na 1500 kcal. Odnosno, imate 2 čvrsta i 2 tečna obroka. Takođe kombinujete namirnice koje su na spisku. Još nešto važno, obroke sami raspoređujete onako kako vam odgovara.
2. FAZA TRAJE 14 DANA – U ovoj fazi ne morate da brojite kalorije. Potrebno je da imate 3 obroka i 1 napitak, odnosno detoks sok, napravljen od dozvoljenih namirnica. Ovde će biti više čvrstih obroka, a manje sokova. Iako se kalorije ne broje, morate povesti računa o količinama koje unosite, baš kao i o sadržaju onoga što jedete. Pored ćuretine i lososa pečenih na roštilju, možete konzumirati i crni luk, kelje i kapar. Pasulj takođe, ali bez mnogo začina, može biti dobar i hranljiv obrok.
Voćna salata je savršen međuobrok koji možete napraviti od bobičastog voća, jabuke i limuna. Ukoliko vam organizam traži slatko, dve kockice crne čokolade slobodno uzmite.
3. FAZA ODRŽAVANJA – Morate znati da niti jedna dijeta ne čini čuda ukoliko nismo dosledni i uporni u svom cilju.
Foto: Profimedia